Sada je: 19 srp 2018 21:47.
Početna » Politika » Crna Gora, Makedonija, Kosova

Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Post Postano: 23 sij 2014 23:55 
Vrh  
Čuj, ionako su Dubrovčani prvi u Jevropi ukinuli ropstvo, a ceo svet zna da je Dubrovnik srpski, tako da.. :bgg

Hodaj, Nebo strpljive voli..

Post Postano: 23 sij 2014 23:59 
Vrh  
DA pogledajte podatke o vrednosnim papirima
austrija rusija a bogami i nemačka su imale vrednosnih papira
za jednu nulu manje od konkurenata 1914

Post Postano: 24 sij 2014 00:03 
Vrh  
švaler je napisao/la:
DA pogledajte podatke o vrednosnim papirima
austrija rusija a bogami i nemačka su imale vrednosnih papira
za jednu nulu manje od konkurenata 1914

Ne mogu reći da te baš razumijem... kako misliš vrednosni papiri, kakve veze oni imaju sa feudalizmom?

Post Postano: 24 sij 2014 00:13 
Vrh  
pa trgovina brate to j pokazatelj ekonomije
i u feudalizmu žive ljudi i ne umiru od gladi
ali kako žive e to ti kaže sve u feudalizmu je kapital umrtvljen kod par krupnih feudalaca
a u kapitalizmu su vrednosni papiri sve i glavni pokazatelj slobodnog preduzetništva u društvu

Post Postano: 24 sij 2014 23:14 
Vrh  
Ne znam samo zašto Crnogorci slave Gorski Venac, ono jeste da je to Njegoš odlično napisao ali je on tu njih prikazao kao bandu razbojnika večito željnih kavge, koji ako nemaju sa kim se tući i ratovati iz dosade i obesti pucaju po živini. :dunno
Turke, sa druge strane je prikazao kao ozbljne i razborite ljude koji moraju da se nose sa tim divljacima. :cekic
Mislim da muslimani baš i trebaju da insistiraju da se to delo izučava, ako ništa bar kao svedočanstvo pa da uvek mogu ovima pod nos da ture i da kažu evo kakvi ste bili, iz pera vašeg vladike, da ne ispadne da vas mi blatimo. :kava

Post Postano: 26 sij 2014 01:44 
Vrh  
u pravu si
andrić po meni ne velića antiturstvo u romanu na drini ćuprija
meša kaže u romanu derviš i smrt (zapravo fahrudin)
"dali vredi boriti se za ovakvu nepravednu državu - pa vredi bolje i to nego bez države"
sa druge strane i iz ove perspektive neznam dali se i hasan
usrećio tamo u dubrovniku kad je pobego

Post Postano: 26 sij 2014 17:17 
Vrh  
daj se koncentriši
tema je njegoš a ne andrić

Post Postano: 26 sij 2014 18:28 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
Ne znam samo zašto Crnogorci slave Gorski Venac, ono jeste da je to Njegoš odlično napisao ali je on tu njih prikazao kao bandu razbojnika večito željnih kavge, koji ako nemaju sa kim se tući i ratovati iz dosade i obesti pucaju po živini. :dunno
Turke, sa druge strane je prikazao kao ozbljne i razborite ljude koji moraju da se nose sa tim divljacima. :cekic
Mislim da muslimani baš i trebaju da insistiraju da se to delo izučava, ako ništa bar kao svedočanstvo pa da uvek mogu ovima pod nos da ture i da kažu evo kakvi ste bili, iz pera vašeg vladike, da ne ispadne da vas mi blatimo. :kava

Mač je to s dvije oštrice. Mada je i tvoje tumačenje poprilično " nategnuto"

Uglavnom, koga briga od Bošnjaka za Turke? Mislim osviještenih i obrazovanih ljudi? Ja Turke jedino mogu koristiti u dnevnopolitičkim Chat temama prepucavajući se sa Srbima. A da bi njihovu " kulturu i osvajačke pohode" onako svjesno veličala a druge narode unizavala time u obziljnim argumentiranim raspravama, nikad.

Nego, kad Aleksa počne srbovati nekad i kaze kako su bosanski Muslimani / Bošnjaci Srbi koji su prodali vjeru za večeru onda se ja dotaknem srpskog kmetovanja, prava prve bračne noći i sl.

O tim pitanjima imam zanimljive i razradjene teorije.

No u stvarnosti nisam turkofilna.

Post Postano: 26 sij 2014 19:14 
Vrh  
Sara je napisao/la:

Mač je to s dvije oštrice. Mada je i tvoje tumačenje poprilično " nategnuto"

Uglavnom, koga briga od Bošnjaka za Turke? Mislim osviještenih i obrazovanih ljudi? Ja Turke jedino mogu koristiti u dnevnopolitičkim Chat temama prepucavajući se sa Srbima. A da bi njihovu " kulturu i osvajačke pohode" onako svjesno veličala a druge narode unizavala time u obziljnim argumentiranim raspravama, nikad.

Nego, kad Aleksa počne srbovati nekad i kaze kako su bosanski Muslimani / Bošnjaci Srbi koji su prodali vjeru za večeru onda se ja dotaknem srpskog kmetovanja, prava prve bračne noći i sl.

O tim pitanjima imam zanimljive i razradjene teorije.

No u stvarnosti nisam turkofilna.

Izvini, ali nisam uopšte tebe imao na umu kad sam pisao moj komentar. Moj komentar se odnosio na Njegoša i Crnogorce avramoide 2.0 i 3.0. Švaler je pokušao da temu skrene na Andrića i Selimovića a ne ja.

A što se tiče tvoje opaske da je moje tumačenje nategnuto, Gorski Venac je književno delo, svako treba da ga tumači po svom ukusu. Ono nije naučni rad ili politički manifest. Književno delo je umetničko delo, i ono treba da se sudi estetski a ne etički ili logički.
Gorski Venac je napisan ko pozorišni komad gde gomila likova priča ili sami sa sobom ili između sebe. Ti razgovori odražavaju njihove naravi, svetonazore, namere, manire, kulturu itd. Radnja je stavljena sto godina pre pesnikovog vremena, a pesnik u uvodu piše kako se u međuvremenu svet i vremena promenili.
Imajući na umu navedeno, idi na temu i pročitaj delo, Trotoar ga je stavio kompletno na forum, ja sam samo stavio uvod napisan u originalu da se vidi koliko su se vremena i odtad promenila.

Post Postano: 26 sij 2014 19:27 
Vrh  
Hvala lijepo na preporukama Pavao. Bez ironije, vidim da si ok lik, no za mene je Njegoš bio " pionir medju Guslarima" i ništa više od toga.
Ne bi mozdane vijuge opterećivala čitanjem nečega o čemu :

Imam nisko mišljenje,

Mozda ne bi ni razumjela, jer ja sam uslovno rečeno dijasporsko dijete. Odgajano da budem mozda bukvalista u svakom smislu.

Još jednom zahvaljujem i izvini na bezobraznoj iskrenosti.

Post Postano: 26 sij 2014 19:40 
Vrh  
Sara je napisao/la:
Hvala lijepo na preporukama Pavao. Bez ironije, vidim da si ok lik, no za mene je Njegoš bio " pionir medju Guslarima" i ništa više od toga.
Ne bi mozdane vijuge opterećivala čitanjem nečega o čemu :

Imam nisko mišljenje,

Mozda ne bi ni razumjela, jer ja sam uslovno rečeno dijasporsko dijete. Odgajano da budem mozda bukvalista u svakom smislu.

Još jednom zahvaljujem i izvini na bezobraznoj iskrenosti.

No hard feelings. :g5
Al samo da napomenem, to što nisam opičen srpskom čarapom ne znači da nisam opičen. :bgg

E da, napomenula si kako gotiviš ruske pisce... Lav Tolstoj je reko da je dobra žena ko dobra bunda. Treba je redovno prašiti. :laughy
Eh ta stara dobra vremena, when men were men and sheep were scared... :stili:

Post Postano: 26 sij 2014 19:47 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
No hard feelings. :g5
Al samo da napomenem, to što nisam opičen srpskom čarapom ne znači da nisam opičen. :bgg

E da, napomenula si kako gotiviš ruske pisce... Lav Tolstoj je reko da je dobra žena ko dobra bunda. Treba je redovno prašiti. :laughy
Eh ta stara dobra vremena, when men were men and sheep were scared... :stili:

Pa ti si znači :

:zli:

A ruski pisci zvučnih imena su blago svjetske knjizevnosti.

Post Postano: 26 sij 2014 19:54 
Vrh  
Sara je napisao/la:

Pa ti si znači :

:zli:

A ruski pisci zvučnih imena su blago svjetske knjizevnosti.

Slažem se. :thumbup
Jedan dan Ivana Denisoviča od Solženjicina je nešto najpotresnije što sam pročitao. :tuz

Post Postano: 26 sij 2014 20:05 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
Slažem se. :thumbup
Jedan dan Ivana Denisoviča od Solženjicina je nešto najpotresnije što sam pročitao. :tuz

Da budem iskrena odavno nisam pročitala ništa vrijedno pomena. Jednostavno za neke knjige trebaš mir, vrijeme i koncentraciju.
A toga mi moram priznati nedostaje već dvije ili tri godine.

Uglavnom čitam opuštajuću literaturu. Ljubavne i kriminalne zgode i nezgode, za koje mi ne treba suviše koncentracije a ni razmišljanja. Zvuči površno ali " zamaram" se ponekad Amandom Kvik, visokim društvom Londona u 19 stoljeću ili Norom :sim:

Post Postano: 27 sij 2014 22:03 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
daj se koncentriši
tema je njegoš a ne andrić

ja bih opet prokomentarisao gorski venac u sklopu tadašnjih društveno političkih okolnosti
pre izvesnog vremena je kod nas na državnoj televiziji bila retrospektiva njegove vladavine
ja sam bio zapanjen on i nije bio vladika srpske pravoslavne crkve to mu je nametnuto
čak i liderstvo u to vreme crnogorci nisu imali nikakvu upravu pa je crkva bila samo paravan
za kakvu takvu vlast (da citiram fahrudina iz derviša "bolje i takva vlast nego potpuno bez vlasti")
ko je crnu goru doveo u takvu situaciju i ceo balkan to je znak pitanja

ja bi se osvrnuo opet na derviša i njegov problem je bila buna u krajini
a ta buna bar po andriću nije bila buna nemuslimana baš naprotiv oni su je i digli
a šta ja hoću da kažem u turskoj tog doba je to bio standard vlast nije imala rešenje
za bune i socijalne nemire i kao kod meše sultan odgovara "bunu ugušiti u krvi brzom i efikanom
akcijom i sve druge nemire" (izvinjavam se zbog savremene interpretacije) a ovi unutrašnje probleme jedne
kasabe guše egzekucijom nad nevinim ljudima samo da zaplaše stanovništvo

ako je radnja gorskog venca bio odgovor na slične represalije tog doba onda OK u čemu je problem

Post Postano: 27 sij 2014 23:44 
Vrh  
švaler je napisao/la:
(da citiram fahrudina iz derviša "bolje i takva vlast nego potpuno bez vlasti")

U tom romanu nema lika koji se tako zove.

Post Postano: 29 sij 2014 01:51 
Vrh  
ok u pravu si čitao
sam je davno u prošlom veku
derviš je u pitanju kako god da se zove
a dok je bio kadija

Deputy

Post Postano: 16 vel 2014 10:25 
Vrh  
:smje:

Hag i Njegošu sudi za genocid

Proglašavanje Petra Petrovića Njegoša za ratnog zločinca i sasvim ozbiljno dokazivanje ove tvrdnje od strane Tužilaštva haškog tribunala izazvalo je pravu buru, mahom posprdnih reakcija širom Balkana, ali upozorenja ljudi od struke da je reč o opasnim namerama i pokušajima kriminalizovanja srpske istorije i kulture.

Unakrsno ispitujući načelnika opštine Krupa na Uni i bivšeg predsednika RS Gojka Kličkovića, tužilac u procesu protiv Radovana Karadžića, Katrina Gustavson se ozbiljno pozabavila kapitalnim delom velikog srpskog mislioca "Gorskim vjencem", a sagovornici "Vesti" joj nisu ostali dužni, pa su istom silinom uzvratili da bi uz Njegoša hitno trebalo optužiti i čitav niz junaka iz srpske epske poezije, ali i istorijskih ličnosti od pre više vekova.

Profesor Filološkog fakulteta u Beogradu i jedan od najboljih poznavalaca dela Njegoša, Milo Lompar smatra da je pokušaj haškog tužilaštva da ga proglasi "inspiratorom" etničkog čišćenja u BiH u "funkciji kriminalizovanja srpske kulture i istorije".

"Pominjanje "Gorskog vijenca" u kontekstu ratnih zločina u BiH ima za cilj da obezbedi sudsku podršku za institucionalnu promenu javne svesti u Srbiji. Neophodno je, otud, kriminalizovati srpsku kulturnu i istorijsku tradiciju u najvećem mogućem stepenu", rekao je Lompar.

Istoričar Mile Bjelajac, naučni savetnik u Institutu za noviju istoriju Srbije Mileta takođe upozorava da ono što se čulo iz usta haškog tužioca nimalo nije duhovno, jer smatra da je to samo deo strategije Haškog tribunala da preuređuje istoriju Srba.

- Ideja nije nova, jer je Haški tribunal već pokušao da poveže "Načetarnije" Ilije Garašanina sa raspadom SFRJ, a teza o Njegošu i njegovim genocidnim namerama se može čuti još iz osamdesetih godina prošlog veka, uoči raspada zemlje. Zato sumnjam da je u pitanju neznanje tužioca ili sudija, već je u pitanju "proizvod" dela intelektualne elite i nevladinih organizacija u Srbiji koji se na takvim ili sličnim tezama i dalje bogato finansiraju iz inostranstva - tvrdi Bjelajac i objašnjava da je apsurdno i objašnjavati da je nemoguće porediti događaje između kojih je čak četiri veka vremenske razlike.

Stavljanje u sasvim pogrešan kontekst vernost borbi za slobodu je jako opasan presedan, ali sama činjenica da je Srbija potpuno izopštena kada je reč o obeležavanju sto godina od početka Prvog svetskog rata govori da slučaj iz Haga nije ni malo slučajan - zaključuje ovaj istoričar.

Nele Karajlić, autor kultnog serijala Top lista nadrealista koji je pre tačno godinu dana, u šali, poslao u Haški tribunal Marka Kraljevića, kaže za naš list da to nije učinio slučajno, već će i dalje nastaviti da bude vredan "insajder", odnosno da će Tužilaštvu uskoro "otkucati" mnogo širi spisak potencijalnih ratnih zločinaca.

- Nema nikakve dileme da treba preispitati ulogu Kosovske devojke koja je kriva ne samo za svirepa ubistva, već i za nehumana dela i zločin protiv čovečnosti jer je na Kosovu polju pomagala samo ranjenim Srbima. Nikako ne treba zaboraviti ni Filipa Višnjića kao stratega u širenju veliko srpske propagande koji je i "duhovni tvorac" udruženog zločinačkog poduhvata. Jasno, tu se bez sumnje mora naći i Nikola Tesla koji bi, da je poživeo još "par godina" i doživeo ne tako poznu starost od 135 godina, sigurno napravio već smišljeno oružje za masovno uništenje, a sve u cilju UZP-a - kaže ozbiljnim glasom Karajlić i priznaje da je Haški tribunal očigledno prevazišao maštu "nadrealista".

- Kada sam odlučio da Marka Kraljevića "oteram" u Hag nisam ni slutio da su oni tamo zapravo mnogo bolji zajebanti od mene. Nažalost, od njihove zajebancije ljudi dobijaju višedecenijske zatvorske kazne, a ovakvim potezima samo pokazuju koliko su ozbiljna pravna institucija - zaključuje Karajlić.

Deputy

Post Postano: 16 vel 2014 10:27 
Vrh  
Zajedljivi Bećković :grin2

Bećković: Neka se pripremi Filip Višnjić!

Ne razumem zašto sude drugima za Njegoševe zločine. Njegošu treba da sude. A kad mu presude, treba da otvore sudski proces i protiv Šekspira, Homera i Dantea. I protiv Filipa Višnjića i Vuka Karadžića treba pokrenuti postupak. Oni su baš preterali i svaku meru prešli. Filip Višnjić je javno uz gusle pevao, a Vuk Karadžić sve te pesme sakupio i na svet izneo.

Deputy

Post Postano: 16 vel 2014 10:29 
Vrh  
A evo i Kusta ima šta da kaže. :hihi

Kusturica: Kod takvih je sve moguće

Emir Kusturica smatra da mediji u Srbiji ne treba da poklanjaju toliku pažnju ovom događaju u Hagu, a da je posle optužbi protiv Njegoša, u ovom sudu sve moguće.

Ukoliko je kriv Njegoš, onda bi Haški tribunal pod hitno trebalo da optuži Mojsija da je ratni zločinac zato što se otvoreno i ne tako davno, u Starom zavetu, zalagao za osvetu tipa "oko za oko, zub za zub, kako oštetiti telo čovekovo, onako da mu se učini, ko ubije živinče da vrati drugo, ali ko ubije čoveka da se pogubi" - kratko ističe Kusturica.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.