Sada je: 19 tra 2018 16:40.
Početna » Politika » Crna Gora, Makedonija, Kosova

Započni novu temu Odgovori  [ 80 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica
Traži:
Poruka

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 21 stu 2013 06:01 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
Nisam baš siguran.. i Turci su nešto slično napravili Armencima, pa su još uvijek gazde. Radi se o tome da su Turci uspjeli u svom naumu, a Srbi nisu.
Možda ružno zvuči, al tako se tada vodila 'politika'.

Dobro da nisi Albance s Zidovima usporedio... Da Turci su nesta slicno napravili Armencima. :facep Samo u 20. stoljecu su triput Armenci etnicki cistili Turke s Kosova. Kakva gandijevska borba za slobodu. Djeca cvijeca takoreci.

Deputy

Post Postano: 23 stu 2013 10:50 
Vrh  
Za vreme NATO agresije pričalo se puno o zločinima na Kosmetu, pa sam neke od tih priča slušao baš u vreme kada su se navodno događali.
SRJ je imala svoje špijune u NATO-u. Neke od njih su uhvatili kasnije, mada najviše podataka je dolazilo od Rusa, koji su uredno javljali kretanje NATO avijacije, pa i kretanje satelita koji su snimali teren, kao i vreme i oblast na kojima mogu nešto da uoče.
Par godina pre bombardovanja, VJ je nabavila makete oklopnih borbenih vozila na naduvavanje. Kamiončić, vazdušni kompresor i par vojnika to naduva u šumici i dvojca otrče sa tenkom u rukama i postave ga negde na put, proplanak i slično. Kad god je trebalo da se jedinice na terenu ispomeraju, navukli bi NATO majmune da rokaju po maketama, dok bi ovi promenili položaj na drugoj strani. Neke jedinice iz rezervnog sastava policije i vojske videvši tu zajebanciju, došli su na ideju kako da NATO bombama poravnaju albanska sela i zaseoke. Najčešće u napuštenim selima, a pričalo se da je to rađeno i u selima u kojima je bilo stanovništva, postavljali bi zaprežna kola uz kuću natovarena senom i u seno bi gurnuli olovnu cev. Pogotovo noću, NATO avioni bi to detektovali kao kamuflirani tenk, pa bi poravnali bombama ta sela do ujutru.
Nisam prisustvovao tim dešavanjima, ali sam kao rezervista koji je razvozio municiju par nedelja po severu Kosova, često bio u prilici da slušam takve priče, koje mi usput budi rečeno deluju vrlo moguće, a koje svakako spadaju u zločine protiv civilnog stanovništva.
Nismo ih mi pobili, mi smo im samo pomogli da izginu ili da im kuće poruše.
Egzaltiranost u NATO-u preciznim pogađanjima i uništavanjem velikog broja borbenih vozila je naglo splasla posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma dok su gledali kako se VJ povlači sa Kosmeta, sa svim onim stotinama borbenih vozila za koje su NATO agresori mislili da su uništili. Tada su i spoznali da su svojom municijom žestoko tukli po onima koje su došli da spasu u akciji "Milosrdni anđeo".

Post Postano: 23 stu 2013 12:02 
Vrh  
Corto Maltese je napisao/la:

Dobro da nisi Albance s Zidovima usporedio... Da Turci su nesta slicno napravili Armencima. :facep Samo u 20. stoljecu su triput Armenci etnicki cistili Turke s Kosova. Kakva gandijevska borba za slobodu. Djeca cvijeca takoreci.

Ne pričaj mi budaštine sa cccc naočalama na nosu. :conf2

Kada sam usporedio Turke i Armence i s druge strane Srbe i Albance, učinio sam to u kontekstu srpskih ustanaka protiv Osmanlija i kasnijeg Balkanskog rata, te tadašnjeg fizičkog uništavanja i protjerivanja Albanskog (muslimanskog) stanovništva, što je i bila službena politika ondašnje Srbije u novoosvojenim područjima. Nisu ni Turci potamanili i protjerali baš sve Armence kao ni Srbi Albance (muslimane), ali su Turci uspjeli u svom naumu da Armence u dijelovima Turske gdje su bili većina svedu na bezopasnu manjinu, i taj dio Turske zauvijek učine mirnim za Tursku što se tiče 'Armenskog pitanja'.
Srbi su uspjeli svoj naum pretvoriti u djelo u tzv Topličkom Arnavutluku, gdje danas Albanaca praktički i nema, dok na Kosovu nisu uspjeli unatoč svim tadašnjim pogromima nad Albancima.

Dakle, na to se odnosio moj post, a ne na kompletan Albansko-Srpski kokoš-jaje sukob, gosn cccc 'navijaču'. :kava

Hodaj, Nebo strpljive voli..

Post Postano: 23 stu 2013 13:19 
Vrh  
Pidrzavam albance, podrzavam kosovo, mislim imaju slastucarnice i odlican sladoled, a sta sa srbima???/

Post Postano: 23 stu 2013 17:18 
Vrh  
Vukasin je napisao/la:
Pidrzavam albance, podrzavam kosovo, mislim imaju slastucarnice i odlican sladoled, a sta sa srbima???/

Kod mene je slaćkaru držo Goranac. :dunno

Post Postano: 23 stu 2013 17:25 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
Nisu ni Turci potamanili i protjerali baš sve Armence kao ni Srbi Albance (muslimane), ali su Turci uspjeli u svom naumu da Armence u dijelovima Turske gdje su bili većina svedu na bezopasnu manjinu, i taj dio Turske zauvijek učine mirnim za Tursku što se tiče 'Armenskog pitanja'.

Već kad smo kod dotičnog metoda rešavanja tog pitanja - jesu li i Bugari tamo negde krajem osamdesetih proterali sto iljada domaćih Turaka?

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 23 stu 2013 17:58 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
Kod mene je slaćkaru držo Goranac. :dunno

goranci :thumbup

Post Postano: 23 stu 2013 18:25 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
Već kad smo kod dotičnog metoda rešavanja tog pitanja - jesu li i Bugari tamo negde krajem osamdesetih proterali sto iljada domaćih Turaka?

U kojem stoljeću krajem osamdesetih? :sim: :bgg

Post Postano: 23 stu 2013 18:25 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
U kojem stoljeću krajem osamdesetih? :sim: :bgg

U prošlom. :pavo

Post Postano: 23 stu 2013 18:27 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
U prošlom. :pavo

Pa, moraš bit precizniji, jer Srbi su to činili i u prošlom i pretprošlom stoljeću krajem osamdesetih godina, dok Bugari nisu. ..oni su 'samo' otvorili granicu s Turskom krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća.. :hihi

Nebeski Srbin

Post Postano: 23 stu 2013 18:50 
Vrh  
Inplo RSBG je napisao/la:
Za vreme NATO agresije pričalo se puno o zločinima na Kosmetu, pa sam neke od tih priča slušao baš u vreme kada su se navodno događali.
SRJ je imala svoje špijune u NATO-u. Neke od njih su uhvatili kasnije, mada najviše podataka je dolazilo od Rusa, koji su uredno javljali kretanje NATO avijacije, pa i kretanje satelita koji su snimali teren, kao i vreme i oblast na kojima mogu nešto da uoče.
Par godina pre bombardovanja, VJ je nabavila makete oklopnih borbenih vozila na naduvavanje. Kamiončić, vazdušni kompresor i par vojnika to naduva u šumici i dvojca otrče sa tenkom u rukama i postave ga negde na put, proplanak i slično. Kad god je trebalo da se jedinice na terenu ispomeraju, navukli bi NATO majmune da rokaju po maketama, dok bi ovi promenili položaj na drugoj strani. Neke jedinice iz rezervnog sastava policije i vojske videvši tu zajebanciju, došli su na ideju kako da NATO bombama poravnaju albanska sela i zaseoke. Najčešće u napuštenim selima, a pričalo se da je to rađeno i u selima u kojima je bilo stanovništva, postavljali bi zaprežna kola uz kuću natovarena senom i u seno bi gurnuli olovnu cev. Pogotovo noću, NATO avioni bi to detektovali kao kamuflirani tenk, pa bi poravnali bombama ta sela do ujutru.
Nisam prisustvovao tim dešavanjima, ali sam kao rezervista koji je razvozio municiju par nedelja po severu Kosova, često bio u prilici da slušam takve priče, koje mi usput budi rečeno deluju vrlo moguće, a koje svakako spadaju u zločine protiv civilnog stanovništva.
Nismo ih mi pobili, mi smo im samo pomogli da izginu ili da im kuće poruše.
Egzaltiranost u NATO-u preciznim pogađanjima i uništavanjem velikog broja borbenih vozila je naglo splasla posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma dok su gledali kako se VJ povlači sa Kosmeta, sa svim onim stotinama borbenih vozila za koje su NATO agresori mislili da su uništili. Tada su i spoznali da su svojom municijom žestoko tukli po onima koje su došli da spasu u akciji "Milosrdni anđeo".

Braca Rusi :kava

.

Post Postano: 23 stu 2013 18:58 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
Pa, moraš bit precizniji, jer Srbi su to činili i u prošlom i pretprošlom stoljeću krajem osamdesetih godina, dok Bugari nisu. ..oni su 'samo' otvorili granicu s Turskom krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća.. :hihi

Bio se zaposlio inženjer u mojoj firmi, po imenu a naročito prezimenu vidim Turčin nema greške. Upoznamo se mi, pitam ga reda radi odake je, iz Turske, pita on mene odakle sam ja kažem a on meni dobar den. :pfcčud On je rodom iz Bugarske, osnovnu školu je tamo završio, i onda se granica otvorila... :da

Elem, Xmas company lunch, za stolom sede ruski Jevrej, srpski Mađar i bugarski Turčin, divanimo, na engleskom naravno, i krenuli smo nešto filozofirati oko ćirilice. Kad Turčin nama dvojici reče, kakav SIRILIK to nije SIRILIK to pismo se zove KIRILICA tako su mene u školi učili! :ro

Post Postano: 23 stu 2013 19:15 
Vrh  
:lach

Nego, ja se nadan da ćeš jednog lipog dana za radnog kolegu dobit i nekog Srbina s pedigrom.. baš me zanima kako će se onda Xmas story odvijat. :bgg

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 26 stu 2013 08:45 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
Ne pričaj mi budaštine sa cccc naočalama na nosu. :conf2

Kada sam usporedio Turke i Armence i s druge strane Srbe i Albance, učinio sam to u kontekstu srpskih ustanaka protiv Osmanlija i kasnijeg Balkanskog rata, te tadašnjeg fizičkog uništavanja i protjerivanja Albanskog (muslimanskog) stanovništva, što je i bila službena politika ondašnje Srbije u novoosvojenim područjima. Nisu ni Turci potamanili i protjerali baš sve Armence kao ni Srbi Albance (muslimane), ali su Turci uspjeli u svom naumu da Armence u dijelovima Turske gdje su bili većina svedu na bezopasnu manjinu, i taj dio Turske zauvijek učine mirnim za Tursku što se tiče 'Armenskog pitanja'.
Srbi su uspjeli svoj naum pretvoriti u djelo u tzv Topličkom Arnavutluku, gdje danas Albanaca praktički i nema, dok na Kosovu nisu uspjeli unatoč svim tadašnjim pogromima nad Albancima.

Dakle, na to se odnosio moj post, a ne na kompletan Albansko-Srpski kokoš-jaje sukob, gosn cccc 'navijaču'. :kava

Postedi me. Od silnih genocida i pogroma Albanaca i srpskog terora na Kosovu u 20. stoljecu dovoljno je usporediti razliku u % stanovnistva srpske i albanske narodnosti u vrijeme dolaska Milosevica na vlast u odnosu na stanje prije svih tih ratova pa da i budali sve bude jasno.

Ali da, to je zasluga albanskog nataliteta. :smje:

Kakav je ciji plan bio najbolje pokazuje martovski pogrom 2004. i cinjenica da Srba poslije samo 15ak godina albanske kontrole nad Kosovom prakticno vise nema dok se broj Albanaca u skoro 100 godina srpske vlasti na Kosovu samo debelo povecao.

Post Postano: 26 stu 2013 13:08 
Vrh  
:bor

Ok, znam da se na brodovima koji su u vlasništvu američkih kompanija služi hrana koja amerikanizuje, ali nisam znao da konzumacija takvih obroka tako rapidno djeluje na um.. :dunno

Ti, Cortach, nikako da procesuiraš kako pišem o vemenima kada se Srbija širila prema jugu, na prostore gdje je albansko stanovništvo bilo većinsko, a to nije samo područje današnjeg Kosova.
Read my lips.. ondašnji Toplički Arnavutluk nije današnje Kosovo, a danas je sastavni dio Srbije te nije bio nikakava AP za vrijeme Tita i komunizma na što aludiraš. A upravo u tim krajevima Albanci su praktički nestali, što je valjda i idiotu jasno, jer su protjerani u Kosovski vilajet koji je tada još uvijek bilo pod osmanlijskom vlašću, čiji je satavni dio bilo i današnje Kosovo za kojim toliko cmoljite. Ti svakako znaš da je glavni grad tadašnjeg Kosovskog vilajeta bilo Skopje, a ne Priština, Peć ili Prizren, zar ne. :cool
Naravno, u tim vremenima, i Srbi su za odmazdu od Albanaca protjerivani s Kosova (vilajeta), te su se naseljavali upravo na ona područja koja su Albanci silom napustili gonjeni tadašnjom srpskom politikom (nož, žica, Srebrenica), a radi se o području Leskovca, Vranja, Peštera i u dolini južne Morave do Niša, gdje su Albanci sve do 1878. živjeli (već X puta navedeni Toplički arnavutluk) i bili većinsko stanovništva. Takav 'pristup' srpske politike prema Albancima nastavljen je i u Prvom Balkanskom ratu, ali se zbog pritiska tadašnje MZ taj 'pristup' morao 'pacificirati', te je, nakon što je Kosovski vilajet gotovo cjelokupan ušao u sastav srpske države, krenulo 'samo' s politikom prisilne srbizacije, koja se ogledala u zabrani korištenja albanskog jezika, pokrštavanju, kolonizaciji i light etničkom čišćenju. Pa su tako u toj ponovno na jug proširenoj srpskoj državi, albanska naselja preimenovana srpskim nazivima, Albancima je bilo zabranjeno školovanje na Albanskom jeziku, nasilno se prevodilo Albanace katolike u SPC i tako dalje i tome slično.

Prvi svjetski rat, Drugi svjetski rat, Tita-partiju, AP Kosovo i Liberina Carifukadorea uopće nisam spominjao u ovoj raspravi, nego se držim kraja 19. i početka 20. stoljeća. Primijeti to. :kava

Moj naglasak je bio, i još je, kada sam uspoređivao Turke i Armence te s druge strane Srbe i Albance, na 'politici' koju je Turska prema Armencima provela do kraja, a Srbi su sa svojom zastali zbog po njih tada nepovoljnih političkih kretanja u svijetu. No, ipak, par desetljeća ranije u Topličkom arnavutluku su uspjeli, što je polovičan uspjeh kada se pogleda današnje Kosovo i cijeli bivši Kosovski vilajet koji je po Albance a slijedom tadašnje srpske politike prema njima, trebao imati istu sudbinu kao i Toplički arnavutluk.

Smanji konzumiranje američanskih hamburegera. ..kako i sam vidiš, nisu baš zdravi. :džirlo:

Deputy

Post Postano: 26 stu 2013 15:51 
Vrh  
Agresija Kneževine Srbije na Otomansku imperiju. :da

:lach

Post Postano: 26 stu 2013 15:55 
Vrh  
Gdje si ti to uspio iščitati? :smje:

Deputy

Post Postano: 26 stu 2013 16:14 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
Gdje si ti to uspio iščitati? :smje:

Pa to je Pavin biser. :dunno
Na to se svodi. :laughy

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 28 stu 2013 08:50 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
:bor

Ok, znam da se na brodovima koji su u vlasništvu američkih kompanija služi hrana koja amerikanizuje, ali nisam znao da konzumacija takvih obroka tako rapidno djeluje na um.. :dunno

Ti, Cortach, nikako da procesuiraš kako pišem o vemenima kada se Srbija širila prema jugu, na prostore gdje je albansko stanovništvo bilo većinsko, a to nije samo područje današnjeg Kosova.
Read my lips.. ondašnji Toplički Arnavutluk nije današnje Kosovo, a danas je sastavni dio Srbije te nije bio nikakava AP za vrijeme Tita i komunizma na što aludiraš. A upravo u tim krajevima Albanci su praktički nestali, što je valjda i idiotu jasno, jer su protjerani u Kosovski vilajet koji je tada još uvijek bilo pod osmanlijskom vlašću, čiji je satavni dio bilo i današnje Kosovo za kojim toliko cmoljite. Ti svakako znaš da je glavni grad tadašnjeg Kosovskog vilajeta bilo Skopje, a ne Priština, Peć ili Prizren, zar ne. :cool
Naravno, u tim vremenima, i Srbi su za odmazdu od Albanaca protjerivani s Kosova (vilajeta), te su se naseljavali upravo na ona područja koja su Albanci silom napustili gonjeni tadašnjom srpskom politikom (nož, žica, Srebrenica), a radi se o području Leskovca, Vranja, Peštera i u dolini južne Morave do Niša, gdje su Albanci sve do 1878. živjeli (već X puta navedeni Toplički arnavutluk) i bili većinsko stanovništva. Takav 'pristup' srpske politike prema Albancima nastavljen je i u Prvom Balkanskom ratu, ali se zbog pritiska tadašnje MZ taj 'pristup' morao 'pacificirati', te je, nakon što je Kosovski vilajet gotovo cjelokupan ušao u sastav srpske države, krenulo 'samo' s politikom prisilne srbizacije, koja se ogledala u zabrani korištenja albanskog jezika, pokrštavanju, kolonizaciji i light etničkom čišćenju. Pa su tako u toj ponovno na jug proširenoj srpskoj državi, albanska naselja preimenovana srpskim nazivima, Albancima je bilo zabranjeno školovanje na Albanskom jeziku, nasilno se prevodilo Albanace katolike u SPC i tako dalje i tome slično.

Prvi svjetski rat, Drugi svjetski rat, Tita-partiju, AP Kosovo i Liberina Carifukadorea uopće nisam spominjao u ovoj raspravi, nego se držim kraja 19. i početka 20. stoljeća. Primijeti to. :kava

Moj naglasak je bio, i još je, kada sam uspoređivao Turke i Armence te s druge strane Srbe i Albance, na 'politici' koju je Turska prema Armencima provela do kraja, a Srbi su sa svojom zastali zbog po njih tada nepovoljnih političkih kretanja u svijetu. No, ipak, par desetljeća ranije u Topličkom arnavutluku su uspjeli, što je polovičan uspjeh kada se pogleda današnje Kosovo i cijeli bivši Kosovski vilajet koji je po Albance a slijedom tadašnje srpske politike prema njima, trebao imati istu sudbinu kao i Toplički arnavutluk.

Smanji konzumiranje američanskih hamburegera. ..kako i sam vidiš, nisu baš zdravi. :džirlo:

Ok, da malo suzimo razdoblje, posto mi se malo previse migoljis u onakvom velikom intervalu...

Citing Serbian sources, Noel Malcolm also states that in 1912 when Kosovo came under Serbian control, "the Orthodox Serb population at less than 25%,[

To je bilo hiljadu devetsto dvanaeste, jel...

A study done in 1871 by Austrian colonel Peter Kukulj for the internal use of the Austro-Hungarian army showed that the mutesarifluk of Prizren (corresponding largely to present-day Kosovo) had some 500,000 inhabitants, of which:
318,000 Serbs (64%),
161,000 Albanians (32%),
10,000 Roma (Gypsies) and Circassians
2,000 Turks

Modern Serbian sources estimated that around 400,000 Serbs were cleansed out of the Vilayet of Kosovo between 1876 and 1912, especially during the Greek-Ottoman War in 1897.

Omrazena wikipedija... Naravno da modern Serbian sources preuvelicavaju, al i da je 5 puta manje opet je solidan obrazac ponasanja, sve prije krvave devetsto dvanaeste. Taj solidan obrazac ponasanja ukomponiraj s jednim pokretom osnovanim 10.6.1878. pa mi pricaj o tome kako je protjerivanje Srba bilo odmazda Albanaca... Valjda zato sto nisu bili dovoljno pokorni prethodnih 400njak godina, ili iz nekog slicnog sasvim razumljivog povoda.

Kako se sa cca 65% stanovnistva dodje na ispod 25%... Odmazdom. :vuvuvu

Srbi nisu uspjesno proveli turski model nad Albancima... Ali zato Albanci itekako jesu nad Srbima. Uvijek birajuci silu kojoj ce se prikloniti od Osmanlija, preko fasista i nacista do ovih humanitaraca danas u sluzbi istog cilja, osiguravanja nestanka Srba s Kosova. A taj cilj je zacet stvaranjem prizrenske lige u vrijeme kad Kosovom nije vladala ni Srbija ni Jugoslavija, nego bas Turska.

Post Postano: 28 stu 2013 12:12 
Vrh  
Dobro, pošto vidim da ne kontaš napisane riječi, probat ću ti objasniti na drugi način.. vizualno..

Dakle, ovo je etnička mapa tog područja 1880. godine..

slika

Ovo je Karađorđeva Srbija bez Topličkog Arnavutluka iz 1813. godine..

http://www.javolimsrbiju.rs/pub/page/dr ... stanak.jpg

Ovo je Vilajet Kosovo 1878. godine.. primijeti da se Srbija već proširila na jug, na ona područja koja su bila naseljena Albancima..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... sovo02.png

Ovo je etnička karta Srbije iz 1953. godine.. usporedi je s onom prvom iz 1880. godine, i pronađi Toplice i Niš..

http://img843.imageshack.us/img843/9946/srbija1953.png

A ovo je današnja Srbija s Kosovom.. usporedi današnje Kosovo s Vilajetom Kosovo..

http://tesla.rcub.bg.ac.rs/~nena/srbija/srbija.jpg

Naravno, drvene bojice držim u rezervi za svaki slučaj.. kako si krenuo, sigurno će mi zatrebati.. :conf2

I još nešto.. Noel, a.. :cer

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 80 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.