Sada je: 17 lis 2018 06:01.
Početna » Politika » Crna Gora, Makedonija, Kosova

Započni novu temu Odgovori  [ 346 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 17 ruj 2014 08:01 
Vrh  
http://www.vijesti.me/vijesti/poslije-u ... ike-796121

Ubrzo pušto je izvršen napad na Armina Mušu Osmanagića, uslijedio je u Baru napad na pripadnike klana suprotstavljenom ubijenom Baraninu.

“Vijesti” saznaju da je 15 minuta nakon napada na Osmanagića uslijedio napad iz vatrenog oružja u strogom gradskom centru na očigled brojnih prolaznika.

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 02 lis 2014 10:57 
Vrh  
Bar je sredinom septembra ostao bez još jedne svoje legende. Umro je Rizo, najpoznatiji ćevabdžija od Utjehe do Kufina, i šire. Malo je rođenih Barana koji nisu probali Rizove ćevape, u srcu čaršije, u glavnoj starobarskoj ulici koja vodi gore ka tvrđavi. Taj neponovljivi ukus se ne zaboravlja, baš kao i uvijek dobronamjerna priča sa ovim blagim čovjekom, gospodskih, begovskih manira.

Stari Bar bez Riza nije isti. Oštroumni starac je sve zapažao, sve znao. A govorio je taman koliko treba. Znao je da se u pravom trenutku diskretno povuče.

A znao je i sve Starobarane i većinu onih sa Topolice, na obali. I mnogo je pamtio. Samo oni koji su često bili u njegovoj ćevabdžinici, znali su nijanse u Rizovom ophođenju prema gostima, jer neke je cijenio, neke manje.

“Znam mu oca” – zagonetan je ponekad bio Rizo.

* * *

Obično do Podgorice vozim pa ne obraćam pažnju na detalje pored puta. Nedavno sam bio suvozač i zapanjio se koliko je papirića s obje strane naplatne rampe kod tunela Sozina. Kao da je, usred ljeta, pored zaštitne ograde napadao grad. Čim plate 2,5 evra, vozači račun bace kroz prozor. Smeta im to parče papira u vozilu. Tetrapak od ispijenog jogurta ili soka ih, takođe, nervira, ali se nekako suzdržavaju, čeka se da neko prvi počne. Račun od putarine je već druga stvar, treba samo malo odškrinuti prozor i izbaciti sav čemer iz sebe. „Eto šta ja mislim o vašim privatizacijama, platama, rođacima, naplatnim rampama, partijskim sastancima, ekologiji, svemu, milu li vam...“ – veli naš junak u sebi, hitro zatvara prozor i dodaje gas.

* * *

Crna Gora je mala i, objektivno, u njoj ne možete da zalutate kolima. Ali, ukoliko vam se to, ipak, desi, lako ćete saznati gdje se nalazite. Ako vas pretekne vozilo, na primjer, tivatske registracije, tako što vas za koji centimetar promaši i uleti tik ispred vas, pa morate da kočite, onda ste na teritoriji tivatske opštine. Vozač tim činom, kao lav, zapišava svoju teritoriju.

I onda se vi vratite u Bar i na isto takav način na Žukotrlici preteknete vozilo podgoričkih tablica, da i Podgoričanin zna na čijoj teritoriji se nalazi.

I otuda ono: Nema gorih vozača, od barskih, bjelopoljskih, cetinjskih, itd...

* * *

Boravio sam četiri dana u Srbiji, sa prijateljima iz KUD-a “Jedinstvo”. Vratio sam se gabaritniji za više od 400, a manje od 4.000 grama. Ne smijem na vagu.

U mojim godinama treba jesti umjereno. To je conditio sine qua non za zdrav život. Ali, ko da odoli prasetini u Aleksandrovcu, jagnjetini i prebrancu u Vrnjačkoj Banji ili ćevapima u Novom Pazaru? Tradicionalno sam slabog karaktera kad je jelo u pitanju (dobro, de... i ne samo jelo), a i nije bilo Tanje da me “brenzira”.

Neki kažu da standard u Srbiji opada. Ne znam, možda. Ali znam da nema tih političara koji Srbiju mogu da skinu sa balkanskog gurmanskog trona.

* * *

Na gotovo svim televizijama i radio stanicama voditelji se utrkuju ko će da bude duhovitiji. Usiljeni smijeh odzvanja sa radio talasa, a bijeli zubi blješte sa TV ekrana. Uhvatio sam i samog sebe kako pokušavam da budem šaljiv u svojoj emisiji “Promenada četvrtkom” Radio Bara.

I neću više.

* * *

Lider opozicije se, poslije kraćeg izleta u fajterski metod političkog djelovanja, čini se, vraća na onaj svoj suptilan i elegantan način kritikovanja vlasti. Kad govori bez ozlojeđenosti, ali oštro i precizno, i s osmjehom, djeluje superiorno.

* * *

U Crnoj Gori (a u Baru, izgleda, najizraženije), postoje dva paralelna svijeta – jedan normalan i drugi kriminalan.

Strahujem da se uskoro neće znati ko je na kojoj strani...

* * *

A propo toga, ali i nekih drugih stvari, evo šta je libanski pisac koji živi u Francuskoj, Amin Maluf, bivši novinar, zapisao u romanu “Dezorijentisani”:

„’Ne pitaj se šta tvoja zemlja može da uradi za tebe, pitaj se šta ti možeš da učiniš za svoju zemlju.’

Lako je to reći kad si milijarder, i kad si upravo izabran, sa 43 godine, za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država! Ali kad u svojoj zemlji ne možeš ni da radiš, ni da se liječiš, ni da stanuješ, ni da se obrazuješ, ni da slobodno glasaš, ni da izražavaš svoje mišljenje, pa čak ni da se krećeš ulicama kad god želiš. Šta onda vredi izreka Džona F. Kenedija? Ne bogzna šta!

Prvo, tvoja zemlja mora da ispuni prema tebi izvjestan broj obaveza. Da u njoj budeš uvažen kao građanin sa svim pravima, da u njoj ne trpiš ni ugnjetavanje, ni diskriminaciju, ni nedolična lišavanja. Tvoja zemlja i njene vođe imaju obavezu da ti to obezbijede; u suprotnom, ništa im ne duguješ. Ni privrženost tlu, ni pozdrav zastavi. Zemlja u kojoj možeš da živiš uzdignute glave, zaslužuje da joj daješ sve, da za nju žrtvuješ sve, pa čak i sopstveni život; a zemlja u kojoj moraš da živiš pognute glave ne zaslužuje da joj išta daš. Bilo da je riječ o zemlji koja te je primila ili o zemlji iz koje potičeš.”

* * *

Starobarski evergrin:

“Mene mi nije krivo što me lažeš, mene mi je krivo što misliš da ti vjerujem!”

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 02 lis 2014 13:27 
Vrh  
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300 ... i-neistina

Otkako je metalna Crkva Svete Trojice postavljena na vrhu planine Rumije poviše Bara, na Trojičindan 2005. godine, toliko traju priče da li ona treba da ostane na tom mestu ili ne, a sa njom i rumijska litija. Predanje po kojem će na vrhu Rumije „doleteti crkva sa neba na svoj prastari temelj“ se ostvarilo pre devet godina, uoči Trojičindana, uz pomoć helikoptera Vojske Srbije i Crne Gore. I od tada do danas ona je „trn u oku“ bezbožnika i rušitelja okupljenih oko anatemisanog Miraša Dedejića, kao i albanskih ekstremista koji su je više puta obijali i skrnavili.

Ovih dana je u Upravnom sudu održano ročište po tužbi tzv. CPC protiv Ministarstva održivog razvoja i turizma zbog „ćutanja administracije“ na njihov zahtev kojim su tražili izvršenje rešenja Republičke inspekcije za građevinarstvo iz 2005. godine, kojim je naloženo uklanjanje crkve na Rumiji. Visokopreosvećeni mitrpolit crnogorsko-primorski Amfilohije prokleo je onoga ko sruši crkvu na Rumiji, poručujući da gradnja hramova nije državno niti pitanje za ministre, već za poglavare triju konfesija koje postoje u Crnoj Gori.

- Ko sruši taj hram, Bog ga srušio, i njega i njegovo potomstvo i časni krst mu sudio!

Barski paroh Jovan Plamenac kaže, za „Novosti“, da pretnje o rušenju hrama na Rumiji, kao i laži koje se prosipaju od njegove obnove, nije stvar crkve nego države.

- Problem stanuje u Podgorici, a ne u Baru. Gnusna je laž da je obnova Crkve Svete Trojice 2005. godine učinila da u rumijskoj litiji više ne učestvuju muslimani i rimokatolici. Propagatori optužbe lažu da je obnovom Rumijske crkve narušen međuverski sklad u Baru.

Otac Jovan šalje jasnu poruku sejačima mržnje:

- Svu moju dedovinu u Boljevićima, u Crmnici, koja je mome dedi Krstu ostala od njegovog oca, komandira crnogorske artiljerije i prvog civilnog namesnika Metohije nakon njenog oslobođenja od Turaka (čije su ime meni dali), a njemu od njegovog oca Nikole i strica sveštenika i vojvode Ilije (koji nije imao dece), prepisaću onome ko dokaže da je u rumijskoj litiji bilo više muslimana, ili rimokatolika, godinu, dve, pet, deset pre nego je obnovljena Crkva Svete Trojice na Rumiji, nego godinu, dve, pet, osam nakon njenog obnovljenja 2005. godine! Crnogorske komunističke vlasti pedesetih godina prošlog veka zabranile su rumijsku litiju. Prethodno su barskom svešteniku, jedinom u to vreme, Pavlu Radunoviću (čija je žena Bosiljka ćerka moga pradede Jovana, tetka moga oca Mitra) uzeli crkvene pečate i crkveni grb na njima nožem izrezali u petokraku. I takve mu ih vratili.

DEVASTIRANjE KULTA

UPRAVA za zaštitu kulturnih dobara proglasila je kult Svetog Vladimira novim nematerijalnim kulturnim dobrom, dok se u rešenju te institucije navodi da se njegovom kultu utvrđuje status dobra od nacionalnog značaja, a da je kao jedna od mera zaštite predloženo izmeštanje crkve Svete Trojice sa vrha Rumije!
- Prema oceni stručnog tima, „crkva na Rumiji devastira kult“ (Svetog Jovana Vladimira), pa je njihova preporuka „da je potrebno ukloniti“. Optužiće Pravoslavnu crkvu da devastira crnogorsko nematerijalno kulturno dobro, zakonom zaštićeno, i zabraniće, već ove godine, „Rumijsku procesiju“ - kaže otac Jovan

Nebeski Srbin

Post Postano: 02 stu 2014 16:55 
Vrh  
...

Mitropolit Amfilohije: Jadogora i jadogorci!
http://www.pravda.rs/2014/11/02/mitropo ... i/?lng=lat

Eto sad...
Nije vise Crna Gora i Crnogorci, vec Jadogora i Jadogorci :kr

.

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 23 sij 2015 08:46 
Vrh  
http://www.barinfo.me/text.php?kategorija=8&id=2040

Nebeski Srbin

Post Postano: 01 vel 2015 09:59 
Vrh  
...

Kako se peru mafijaske pare u Crnoj Gori...

Budva: Sve se gradi a ništa se ne prodaje
http://www.pravda.rs/2015/02/01/budva-s ... e/?lng=lat

.

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 03 vel 2015 14:11 
Vrh  
dok se vi zajebavte - evo dokaz da su crnogorci narod najstariji

http://www.vijesti.me/techno/otkrivena- ... ine-817083

Plodno tlo i blaga klima u Bjelopavlićima oduvijek su privlačili čovjeka. Dokaz za to je i nedavno otkriće grobnice iz čak 2400. godine p.n.e.

Deputy

Post Postano: 16 vel 2015 16:08 
Vrh  
Troti, jel danas imate slobodan dan? :grin2

Dan državnosti Srbije se proslavlja i u Crnoj Gori
http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU ... Crnoj-Gori

Nizom manifestacija u Crnoj Gori se danas obeležava Dan državnosti Srbije, a centralna svečanost biće upriličena večeras u Beranama.

slika

Venci su položeni na spomenik vođi Prvog srpskog ustanka Karađorđu u Podgorici i na spomen ploči posvećenoj "srpskoj oslobodilackoj vojsci" na ulazu u Stari grad u Budvi.

Manifestacije su organizovale nevladine organizacije i udruženja koja baštine bliske veze sa Srbijom i neguju njeno kulturno-istorijsko nasleđe, među kojima i Srpski nacionalni savet (SNS), a pridružila se i opoziciona Nova srpska demokratija (NOVA).

Polaganje venca u Budvi, ceremoniji kojoj je prisustvovalo nekoliko desetina ljudi, imalo je i simbolički znacaj zbog inicijative da se memorijalna tabla na ulazu u Stari grad ukloni, jer "istorijski nije verodostojna".

Lider NOVE Andrija Mandić je na ceremoniji ocenio da "neko pokušava da srpski narod u Crnoj Gori proglasi nacionalnom manjinom i da ga prevede u građane drugog reda".

- Mi smo svoji na svome, ovo je naša zemlja. Nikada nećemo pristati da budemo građani drugog reda, jer znamo kada bi se prošlost Crne Gore oslobodila, ili kada bi se iz prošlosti Crne Gore izuzele sve one ličnosti koje su se izjašnjavale kao Srbi i kada bi se iz prošlosti Crne Gore izbacili svi oni procesi i sve one bitke koje su vodili Srbi, istorija današnje Crne Gore, bila bi samo jedna ljuštura - ocenio je on.

Centralna svečanost povodom Dana državnosti Srbije je u nedelju veče u Beranama. Crnogorski premijer Milo Đukanović je ranije uputio čestitku premijeru Srbije Aleksandru Vučiću.

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 17 vel 2015 12:58 
Vrh  
:milo rođendan

Milo Đukanović is a Montenegrin politician who has been the Prime Minister of Montenegro since 2012.
Born: February 15, 1962 (age 53), Nikšić
Height: 1.96 m

mi smo slavili ovo :pfc

Deputy

Post Postano: 19 vel 2015 19:58 
Vrh  
Što je ovo Troti? :bgg
Ti bio u Ulcinju, a gore brda oko Budve.

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 20 vel 2015 08:11 
Vrh  
http://www.vijesti.me/vijesti/popovic-z ... aja-820076

više me brinu požari u pg :neu

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 04 ožu 2015 08:58 
Vrh  
http://jedro.me/index.php/u-cijoj-je-na ... ehigijena/

budući gradonačelnik.....gospodin cakan

Nebeski Srbin

Post Postano: 08 ožu 2015 21:40 
Vrh  
...

ODRON Pogledajte kako se put ka Budvi rascepao na pola
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/540730 ... ao-na-pola

slika
slika

.

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 09 ožu 2015 08:22 
Vrh  
:da :da :da

u međuvremenu "otišao" put još pet metara ka jugu......

svi bi na more :bgg

Post Postano: 11 ožu 2015 09:54 
Vrh  
Filip Kovačević: Skrivena povijest NATO saveza i zašto Crna Gora ne treba postati članica

http://hr.sott.net/article/622-Filip-Ko ... ti-clanica

Nebeski Srbin

Post Postano: 13 ožu 2015 13:19 
Vrh  
:puke

Američki razarač u poseti luci Bar
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=968081

.

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 18 ožu 2015 08:22 
Vrh  
P.F.C. je napisao/la:
:puke

Američki razarač u poseti luci Bar
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=968081

.

znam..... đubrad.......

inače, kad su bili rusi moglo se poći na brod, sad samo novinarima bilo dozvoljeno

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 20 ožu 2015 08:14 
Vrh  
Stalno pišem nekrologe. E, sad ću napišem nešto o živom čovjeku kojeg lično ne znam (jednom davno vidio sam ga u Beogradu, kod hotela „Union“), a za čije pjesme me vežu neke, uglavnom, drage uspomene.

Zajedničko nam je i to što je rođen u gradu u kojem sam služio vojsku. Zapravo, moja četa vojne policije bila je stacionirana na brdu Šubićevac, iznad grada, a on je rođen u malom ribarskom naseljuTribunj, 15 kilometara udaljenom od Šibenika.

Prva njegova ploča od 45 obrtaja koja se zavrtjela na mom gramofonu marke „Iskra“ – Kranj, bila je „Proplakat će zora“. Imao sam 13 godina.

Mišo Kovač je ličio na starijeg vodnika prve klase, sa nešto širom glavom, dugom kosom, debelim brkovima i velikim prstenom na ruci. Iz njega je, dok je govorio, izbijala neka vrsta nadmenosti. Ništa produhovljeno u njegovom liku i nastupu, tih sedamdesetih godina prošlog vijeka, nisam nalazio, ali, svejedno – mogao sam satima da slušam njegov melanholičan, a prodoran glas. I da zaboravim na sve što sam želio da zaboravim, recimo, čvrgu i nogu u zadnjicu od starijeg i jačeg komšije; poraz Zvezde od Panatenaikosa u polufinalu Kupa šampiona; gubitak one odlučujuće partije na omladinskom prvenstvu Crne Gore u šahu, u Titogradu; dvojku iz istorije u drugom razredu gimnazije; „korpu“ od jednih plavih očiju… Sve.

Za svaku problematičnu situaciju imao sam odgovarajuću Mišovu pjesmu: „Ranjeno je srce moje, ranjeno“, „Ti gitaro samo sviraj”, „Pozdravi mi ženu plave kose“, „Jedan dan života“, „Malo mi je jedan život s tobom“, „Ovo je naša noć“, “Ti si pjesma moje duše”…

Sa svojim bratom od tetke Srđanom I. u ljeto 1975. godine krenuo sam jedne avgustovske noći da bježim iz Opasanice gdje smo porodično ljetovali. U to vrijeme tamo nam je bilo dosadno (sad, naravno, čeznem za mirom i mirisima Opasanice). Ali, poslije dvjesta metara puta ka Hanu Garančića smrzli smo se od straha i brže-bolje vratili. Smjestili smo se u parkiranu „daciju“, automobil njegovog oca Dušana, mog tetka, i tu sačekali da nas pronađu već uspaničene majke. A sve vrijeme, da ubijemo strah, pjevali smo iz sveg glasa: „Rasti zemljo, pukni stino, kucaj srce materino…“

Možda najpoznatiju Mišovu pjesmu “Ostala si uvijek ista” više sam volio da recitujem nego da pjevušim: “Odavno već nisam mislio o tebi, među nama dani i godine stoje…” I govorio sam je na čuvenom parapetu na Topolici, u ljeto 1976, uz gitaru i prve kapi “Rubinovog” vinjaka. I uz opojni miris mora i uvijek drugačiji zalazak sunca. Tu se nije znalo ko je kome simpatija, svako je svakoga šmekovao, zanosno i čisto.

Pero Radović je za jedan barski Internacionalni TV festival doveo iz Beograda u Bar poznatog reditelja dokumentarnih filmova Božidara Kalezića, da napravi filmsku priču o barskim znamenitostima, od Stare masline na Mirovici do krsta Svetog Jovana Vladimira. Mene je zamolio „da se nađem“ Kaleziću. Od tog posla nije bilo ništa, a kako nisam želio da propadne rediteljev dolazak u Bar, otišao sam u Luku Bar, kod prijatelja Mladena Miranovića i brzo dogovorio da napravimo film o Luci.

U to vrijeme (2002. godina) gotovo da nije bilo broda uz dokove (nad nama su i dalje visila čudovišna krila „Milosrdnog anđela“, iako su od NATO agresije prošle tri godine), pa smo jedini koji je uplovio – brod sa bananama, snimali iz „pedeset“ uglova. Nije, dakle, bilo brodova, ali, zahvaljujući direktoru Petrašinu Kasalici, početak 21. vijeka u Luci Bar ostaće upamćen po završetku kapitalnog projekta – izgradnji, odnosno sanaciji lukobrana, dugačkog 1350 metara, koji će, čvrsto vjerujem, sve sadašnje Barane nadživjeti. Jer, gledao sam kako se gradi, kako se u more „usipa“ 130 hiljada kubika betona i kako se prvi put na Jadranu jedan lukobran osigurava postavljanjem „akropoda“, betonskih elemenata teških po pet tona. Njih je tu u Luci napravljeno 11.800 komada i spušteno u more, da budu i ostanu vječita brana od talasa.

Lukobran je gradilo splitsko preduzeće „Pomgrad“, sa direktorom pogona, inženjerom Zdenkom Dvornikom na čelu. Lijepo smo se družili sa Splićanima u to, još uvijek, netegnuto vrijeme. U Dvornikovoj kancelariji visila je uveličana fotografija „Hajduka“. Nije smio da prihvati opkladu da ću brže izdeklamovati taj čuveni tim Tomislava Ivića od njega. Mislim da ga on nije ni znao napamet, a ja sam ga izrecitovao za nekoliko sekundi: Mešković, Džoni, Boljat, Buljan, Peruzović, Rožić, Žungul, Mužinić, Đorđević, Jerković, Šurjak.

A na platformi u blizini lukobrana jeli smo najukusnije prstace na svijetu i pili najbolje vino. I pjevali tog ljeta veliki Mišov hit: „Dalmatino“. Nikako nisam mogao da dokučim (tada još sve nije bilo na internetu kao na dlanu) šta Mišo kaže (već je počeo malo da šuška) u onom stihu: „Ja sam Dalmatino, imam ljubav svoju, … (?) sam u more i u bilu boju“. Majstor od prstaca mi je objasnio da je ta riječ „zaklet“.

Nekad sam mnogo volio jednu Mišovu pjesmu, a od 24. juna 2013. rastužim se kad je čujem: “Najljepše su oči moje majke”. Zapravo, odbolujem svaki put ono “kao plavo more, kao cvijet iz bajke”…

I, sad me, u ove (pro)ćelave dane, njegove pjesme, lako kao lahor perce, vrate u mladost. I opet mi se učini da sam u Popovićima, kraj starog gramofona na neudobnom trosjedu i da po stoti put vraćam iglu na početak: „Ostala si uvijek ista“.

I kad je Mišo Kovač u pitanju, za mene se Jugoslavija nije raspala niti će se raspasti, ma šta sedamdesettrogodišnji Šibenčanin rekao ili učinio. A, ako ikad dođe u Crnu Goru, biću u publici.

http://jedro.me/index.php/miso/

Montenigga
Montenigga

Post Postano: 23 ožu 2015 13:52 
Vrh  
http://jedro.me/index.php/blic-mafija-s ... vo-u-baru/

U barskom naselju Popovići, na parkingu kod „naftinih” zgrada, policija je u četvrtak u „golfu 2” koji je tu bio ostavljen duže od mjesec dana pronašla „kalašnjikov”, što je bio signal za uzbunu u policijskim redovima, jer, kako kažu izvori „Blica Crna Gora”, jasno je da se mafija sprema za novo ubistvo.

Inspektori su zatečeni, jer nakon što su pobijeni ključni ljudi jednog od dva najmoćnija kriminalna klana u ovom gradu, zajedno sa vođom klana Arminom Mušom Osmanagićem, očekivali su da je rat u podzemlju privremeno stao.

Ostavljeni ,,golf“ sa oružjem, međutim, alarm je đa je nova meta određena, ali ovog puta inspektori čak ne mogu ni da pretpostave ko bi to mogao biti. Zbog toga su od četvrtka svi na nogama, operativni rad na terenu je pojačan i sve nade su uprte u Forenzički centar da li će vještaci uspjeti da izoluju makar neki trag koji bi ukazao na osobe koje su koristile automobil ili pušku.

„Nemojmo se zavaravati da kriminalni klanovi dugo ostaju obezglavljeni nakon likvidacija vođa. To je samo privid. Oni se vrlo brzo regenerišu i malo im je vremena potrebno da ključnu poziciju preuzme neko Novi“, upozorio je u izjavi za „Blic Crna Gora” kriminolog Velimir Rakočević.

Prema njegovim riječima, Bar je grad u kojem mafija decenijama ima uporište u raznim klanovima i problem je što to nije ni lokalna ni regionalna mafija.

„Kao lučki grad on je na raskrsnici ruta moćnih krijumčara, prvenstveno narkotika i nikada ne treba prenebregnuti činjenicu da u tim poslovima veliku ulogu igraju i lokalni pomorci, koji rade za moćne južnoameričke i evropske mafijaške klanove i oni su veza sa lokalcima. Radi se o ogromnom novcu, a pojedinci iz ovog grada uspijevali su da se nametnu mafiji izvan crnogorskih okvira, zarađivali ogroman novac i bili žestoki momci koji su lako regrutovali mlade Barane za svoje poslove“ objašnjava Rakočević.

On ukazuje na činjenicu da je i Kotor kao lučki i grad pomoraca takođe stjecište mafijaških klanova, iako je mnogo manje u žiži od Bara.

Morski putevi su glavne rute krijumčara droge i naši ljudi su uključeni u te poslove, tako da kada bjesni rat u svjetskoj narko-mafiji to se, kako kaže Rakočević, neminovno odražava i na ovdašnje bezbjednosne prilike.

Surove likvidacije

Armin Muša Osmanagić (39) ubijen je 16. septembra iz snajperske puške na terasi svog restorana „Savoja” u centru Bara. Njegov najbliži saradnik Andrija Mrdak ubijen je 25. decembra ispred kapije zatvora u Spužu gdje je išao u posjetu bratu. Obračun sa Osmanagićevim klanom krenuo je ubistvom njegovog saradnika Stefana Đukića (23) koji je ubijen u novembru 2013. godine, ispred zgrade u kojoj živio.

Teško do dokaza

Rakočević objašnjava da policiji nije lako da rasvijetli mafijaška ubistva, iako javnosti to ne izgleda tako. Svi ti zločini, kako kaže, na operativnom nivou budu riješeni, ali operativna saznanja moraju biti potkrijepljena materijalnim dokazima koji su jedino validni za sud.

Nažalost, taj nizak procenat rasvijetljenosti najtežih krivičnih djela ohrabruje kriminalce pa imamo situacije da i oni koji slove za „sitne” kriminalce postaju brutalne ubice. Opet u Baru, imamo slučaj da je kriminalac upao čovjeku u kuću i ubio ga dodaje Rakočević, podsjećajući na ubistvo Baranina Željka Bokana (64) koji je prošle sedmice nađen mrtav, a ubica još nije identifikovan.

Nebeski Srbin

Post Postano: 16 tra 2015 21:41 
Vrh  
...

Tivćani u šoku: Rusi neće doći
http://www.b92.net/biz/vesti/region.php ... _id=981496

:put: +3

:milo -3

.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 346 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.