Sada je: 22 lis 2018 11:59.
Početna » Politika i društvo » Ekonomija

Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Post Postano: 14 stu 2012 16:39 
Vrh  
http://www.nspm.rs/komentar-dana/zlatne-rezerve-srbije.html

Citat:
Nedavno je jedna naša nacionalna televizija prenela vest da Srbija ima najveće rezerve zlata na Balkanu. Iako je izvor bio relevantan „World gold council” (WGC), informacija nije tačna. Upravo prema podacima „WGC” na Balkanskom poluostrvu više zlatnih rezervi od Srbije imaju Bugarska (40 tona zlata), Grčka (118 tona) ali i Turska. Pored Bugarske, od naših suseda ima više Rumunija (104 tone), dok od ostalih komšija imamo znatno više zlatnih poluga, a neke ih, poput Hrvatske, nemaju uopšte.

Lepa vest je da Srbija zauzima visoko 59. mesto u svetu po rezervama zlata sa 14,8 tona. Verovali ili ne, Srbija ima više zlatnih rezervi od na primer Kipra, Katara, Češke, Litvanije, Mađarske ili Kanade.

:da

Post Postano: 14 stu 2012 16:55 
Vrh  
:lach Glavno da se ima više od komšija Hrvata.

Nebeski Srbin

Post Postano: 14 stu 2012 21:05 
Vrh  
Inace primetno je poslednjih meseci to javno pozivanje za odkup zlata po Beogradu...
Ne samo sto je to istaknuto kao opcija u menjacnicama novca, vec cak sam video da su otvoreni novi poslovni prostori na kojima je naznacen odkup zlata i srebra uz isplatu kesha odmah i slicne fore...
Dakle, nisu to klasicne zlatare pa da odkupljuju zlato i srebro, nego bukvalno samo "menjacnice zlata i srebra".
Dal to nesto nagovestava za globalnu ekonomiju i finansije ne znam tj pretpostavljam..., ali je svakako indikativno...

.

Post Postano: 14 stu 2012 21:42 
Vrh  
Indikativno za šta?

Uslijed krize je porasla cijena zlata i sad svakojaki mešetari kupuju zlato od građana. Nema zavjere, nema masona, čisto tržište i ekonomska računica.

džirlo devojka

Post Postano: 14 stu 2012 21:45 
Vrh  
P.F.C. je napisao/la:
Inace primetno je poslednjih meseci to javno pozivanje za odkup zlata po Beogradu...
Ne samo sto je to istaknuto kao opcija u menjacnicama novca, vec cak sam video da su otvoreni novi poslovni prostori na kojima je naznacen odkup zlata i srebra uz isplatu kesha odmah i slicne fore...
Dakle, nisu to klasicne zlatare pa da odkupljuju zlato i srebro, nego bukvalno samo "menjacnice zlata i srebra".
Dal to nesto nagovestava za globalnu ekonomiju i finansije ne znam tj pretpostavljam..., ali je svakako indikativno...

.

to je posato vrlo unosan posao kod nas..ima ih na svakom koraku..a ljudi rasprodaju svoje obiteljsko zlato i srebro da bi preživjeli...

evo moja kolegica s posla je neki dan zaradila 3000 kn..prodala je sav svoj zlatni nakit...

Nebeski Srbin

Post Postano: 14 stu 2012 22:04 
Vrh  
Doktor Kubura je napisao/la:
Indikativno za šta?

Uslijed krize je porasla cijena zlata i sad svakojaki mešetari kupuju zlato od građana. Nema zavjere, nema masona, čisto tržište i ekonomska računica.

Znam zanemarimo sad moju temu, jer je i sam izbegavam na ostalim PDF-ovima, ali gledaj to sa druge strane...Dakle cisto logicki.
Ako zlato postaje toliko trazeno odnosno ako se za njega isplacuje kesh na svakom cosku po principu ODMAH, dakle gledaj to na nacin kao da neko mozda vidi ili zna da svi ti papirici zvani novac mozda uskoro nece vredeti ni pisljiva boba...

.

Post Postano: 14 stu 2012 22:22 
Vrh  
P.F.C. je napisao/la:

Znam zanemarimo sad moju temu, jer je i sam izbegavam na ostalim PDF-ovima, ali gledaj to sa druge strane...Dakle cisto logicki.
Ako zlato postaje toliko trazeno odnosno ako se za njega isplacuje kesh na svakom cosku po principu ODMAH, dakle gledaj to na nacin kao da neko mozda vidi ili zna da svi ti papirici zvani novac mozda uskoro nece vredeti ni pisljiva boba...

.

I šta ćemo sad? Ajde slobodnjak, koje su ti opcije na raspolaganju? :a

Nebeski Srbin

Post Postano: 14 stu 2012 22:38 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
I šta ćemo sad? Ajde slobodnjak, koje su ti opcije na raspolaganju? :a

Pa rekoh ti vec, to sto mozda naslucujem zagonetku, ne znaci da znam resenje iste :dunno

.

Post Postano: 14 stu 2012 22:45 
Vrh  
P.F.C. je napisao/la:
Pa rekoh ti vec, to sto mozda naslucujem zagonetku, ne znaci da znam resenje iste :dunno
.

Upeco Lala zlatnu ribicu a ona će mu pusti me ispuniću ti tri želje. On je pusti a ona mu kaže koja ti je prva želja?
- Da me Sosa ne vara.
- Dobro, a druga?
- Ako me vara, da ne saznam.
- A treća?
- Ako saznam, da se ne jedim.
:grin2

Nebeski Srbin

Post Postano: 14 stu 2012 23:20 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
Upeco Lala zlatnu ribicu a ona će mu pusti me ispuniću ti tri želje. On je pusti a ona mu kaže koja ti je prva želja?
- Da me Sosa ne vara.
- Dobro, a druga?
- Ako me vara, da ne saznam.
- A treća?
- Ako saznam, da se ne jedim.
:grin2

Tak nekako :grin2

.

Post Postano: 14 stu 2012 23:25 
Vrh  
P.F.C. je napisao/la:

.

Eh, odmah ni pišljiva boba. :slinavac Bit će inflacija i razne oscilacije uvjetovane ovim-onim, već i jest tako, pa zato ovi i izniču odasvuda. Samo, da se nebi malo zajebali, a nadam se i da budu. Ne misliš valjda da ti šibicari u kontejnerima za otkup zlata kuže neku dalekosežniju ekonomsku logiku?

Nebeski Srbin

Post Postano: 14 stu 2012 23:34 
Vrh  

Eh, odmah ni pišljiva boba. :slinavac Bit će inflacija i razne oscilacije uvjetovane ovim-onim, već i jest tako, pa zato ovi i izniču odasvuda. Samo, da se nebi malo zajebali, a nadam se i da budu. Ne misliš valjda da ti šibicari u kontejnerima za otkup zlata kuže neku dalekosežniju ekonomsku logiku?

Ma nisu to sibicari u kontejenrima, dakle ne govorim o sibicarima, vec o novootvorenim poslovnim prostorima cija je jedina funkcija odkup zlata...
A opet sve i da su šibicari, oni naravno ne vide dalje od dupeta, ali oni su verovatno tek "prva ruka" u toj prici...

.

Nebeski Srbin

Post Postano: 14 stu 2012 23:39 
Vrh  
BTW u vezi teme jedan tekst od letos:

Građani zlatom plaćaju račune
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ak ... aju-racune

slika

Ova slika je samo jedna ilustracija kako ti poslovni prostori izgledaju po gradu.
Dakle krupna boldana slova koja pozivaju na prodaju zlata, srebra i sl.
Ja sam jednu slicnu ovom PP-u videu nekidan u Beogradskoj ulici takodje isti "stajl" ...
A rekoh vec da su i neke menjacnice uvele tu opciju "odkupa zlata po najpoljnijim cenama"...

.

Nebeski Srbin

Post Postano: 14 stu 2012 23:42 
Vrh  
Inace nevezano ili pak mozda i vezano za temu, nekidan je bila i vest da je stednja gradjana u porastu.

Premda, ja da imam para uopste ih ne bi cuvao sada...
Vec bi kupovao zemlju...kvalitetnu rodnu...

.

Post Postano: 14 stu 2012 23:52 
Vrh  
P.F.C. je napisao/la:

Ma nisu to sibicari u kontejenrima, dakle ne govorim o sibicarima, vec o novootvorenim poslovnim prostorima cija je jedina funkcija odkup zlata...
A opet sve i da su šibicari, oni naravno ne vide dalje od dupeta, ali oni su verovatno tek "prva ruka" u toj prici...

.

Joj, daj molim te... sutra se može desiti ne znam kakvo pomicanje na svjetskom makroekonomskom tržistu i zlato može opet pasti skroz nisko i ovi su ispušili. To oni na brzaka kupuju i preprodaju van na burzu, a koja se onda važe sa realnim valutama. Nema tu nikakve velike ekonomske mudrosti.

Nebeski Srbin

Post Postano: 15 stu 2012 00:03 
Vrh  

Joj, daj molim te... sutra se može desiti ne znam kakvo pomicanje na svjetskom makroekonomskom tržistu i zlato može opet pasti skroz nisko i ovi su ispušili. To oni na brzaka kupuju i preprodaju van na burzu, a koja se onda važe sa realnim valutama. Nema tu nikakve velike ekonomske mudrosti.

Znam samo da to vec duze traje...ta "zlatna groznica"...
Dal to nesto nagovestava u pogledu daljnih ekonomskih globalnih i svakih drugih desavanja i kretanja, ili je to samo necije kratkorocno spekulisanje to ne znam.

.

Nebeski Srbin

Post Postano: 15 stu 2012 00:28 
Vrh  
I jos jedan frišak tekst sa advance-a:

Zapadne središnje banke u potrazi za svojim zlatom - Kina tiho postaje supersila zlata
http://www.advance.hr/vijesti/zapadne-s ... ila-zlata/

.

Nebeski Srbin

Post Postano: 15 stu 2012 00:37 
Vrh  
Interesantan deo u tekstu je prica oko toga "Gde je nestalo zlato iz Fort Knoxa?" tj da li isto uopste postoji tamo... :pavo

A u svetlu zahteva sve veceg broja zemalja pocev od Nemacke da se zlato vrati u zemlju.
Takodje je tek sad vidljivo koliko tragikomicno je organizovan citav taj sistem... :conf2

Dakle sistem kroz koji su vrednosti razlicitih zemalja, u ovom slucaju zlato, kao "zavrsile na sigurnom", a sad vidimo da izgleda da tamo nešto fali... :dunno
Kroz ozbiljnu zajebanciju bi mozda mogao reci - da je mozda citava frka oko odkupa zlata po Evropi a i kod nas ustvari nastojanje da se popune zlatni rafovi u Fort Knoxu koji bi vec trebali biti puni a nisu... :pavo

.

Nebeski Srbin

Post Postano: 15 stu 2012 00:47 
Vrh  
Inace, evo jedan link mozda bude zanimljiv, takodje u vezi zlata i proizvodnje po zemljama:

Gold World Mine Production, By Country (Kilograms)
http://www.indexmundi.com/minerals/?pro ... production

26. Turkey 12, 000
...
41. Bulgaria 4, 200
...
75. Serbia 500
77. Greece 500
...
80. Romania 400
...

To je to sto se tice proizvodnje zlata na Balkanu...
Ostali na Balkanu ne proizvode...
A gde dalje to zlato ide sa Balkana to samo vrabci znaju...

.

Post Postano: 15 stu 2012 00:52 
Vrh  
Ja mislim, iako nisam stručan, da je to sa zlatom samo umjetno stvoreni hype. Pa i da propadnu sve valute, u igri bi bile obveznice i bonovi, a ne zlato. Zlato može imati funkciju tek u totalno kaotičnim i ratnim vremenima, a ovaj hype je nastao samo da se ima sa čime mešetariti na globalnom špekulantskom tržištu pošto su svim robama opale vrijednosti.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.