Sada je: 15 srp 2018 23:58.
Početna » Politika i društvo » Ekonomija

Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 19 vel 2013 15:28 
Vrh  
Ministar financija Slavko Linić odlučan je u namjeri da “ograniči samovolju banaka” i želi zakonom propisati način izračuna kamatnih stopa. Postojeći Zakon o kreditnim institucijama nije na odgovarajući način definirao ovo područje, što je bankama ostavljalo prostor da same određuju visinu kamatnih stopa.

To se kao najveći problem pokazalo u slučaju kredita odobrenih u švicarskim francima, gdje su banke same određivale referentnu kamatnu stopu.

No, nakon donošenja Zakona o potrošačkom kreditiranju, Ministarstvo financija donijelo bi jasnu proceduru izračuna kamatne stope. Kao jedna od ideja spominjalo se i onemogućavanje bankama da mijenjaju kamatne stope na dugoročne kredite prvih godinu dana. No, kako će izgledati konačna verzija zakona tek će se vidjeti, kao i koliko će tko biti zadovoljan izmjenama.

http://www.profitiraj.hr/novosti/linic- ... em-racunu/

Banke jesu derikože, to nije upitno...kamata im je uglavnom na granici maksimalne-zakonski dopuštene...
Najbolje je ne biti u "crvenom"...al teško bu ovo izrealizirati...ok, navodno ćemo imati godinu dana od objave zakona..

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 21 vel 2013 08:59 
Vrh  
Linić odustaje: Ipak ostaju isti minusi na tekućim računima

http://www.24sata.hr/politika/linic-odu ... ima-302980

alfa & omega
alfa & omega

Post Postano: 21 vel 2013 12:19 
Vrh  
interesantno je kako oni to odluče, pa nakon 2 dana odustanu .... rekli bi neki veri neozbiljno.

valjda postoje neka pravila o ispitavanju mjenja, reakcija javnosti, razgovori sa stručnjacima, ... i sl. prije nego šta se istrči sa ovako nečim u javnost.

Post Postano: 21 vel 2013 17:46 
Vrh  
21.02.2013. u 17:27h mraf je napisao/la:

Pouka za one koji imaju:
Nije bogat onaj koji ima, bogat je onaj koji malo treba.
Nije važna kolicina novca, važnije je zdravlje i uredan život.

Pouka za one koji nemaju:
Ako je netko dužan 10 000 kuna, on ima problem.
Ako je netko dužan 10 miliona kuna, banka ima problem.

A ja?
Ja heklam i lijepo mi je.

:žaky

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 21 vel 2013 18:05 
Vrh  
zaidi je napisao/la:
interesantno je kako oni to odluče, pa nakon 2 dana odustanu .... rekli bi neki veri neozbiljno.

valjda postoje neka pravila o ispitavanju mjenja, reakcija javnosti, razgovori sa stručnjacima, ... i sl. prije nego šta se istrči sa ovako nečim u javnost.

ovaj dio (podebljani) ne razmem :pavo

nego, nije odustao..(bar za sad)..novinari su se izgleda malo zaletjeli..

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 21 vel 2013 18:14 
Vrh  
mraf je napisao/la:
Nije bogat onaj koji ima, bogat je onaj koji malo treba.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RZQO3f4TP4w[/youtube]

Post Postano: 21 vel 2013 18:57 
Vrh  
mary je napisao/la:

:thumbup

:kiss

alfa & omega
alfa & omega

Post Postano: 21 vel 2013 19:34 
Vrh  
mary je napisao/la:

ovaj dio (podebljani) ne razmem :pavo

nego, nije odustao..(bar za sad)..novinari su se izgleda malo zaletjeli..

ja ne razmem kaj ti ne razmeš :dunno pravila - uzance- način poslovanja. znači da postoji neka uvriježena praksa prije izlaženja u javnost sa odlukama koje se poslije povlače jer ispadne da su neprovedive. ispitivanje i priprema terena. hoćemo, a možda ipak i nećemo....

mada kad razmislim možda i ne postoji i ne znam zašto me to čudi. ako mogu donositi proračun na temelju imaginarnog priliva novca i pri ocjeni svih eminentnih stručnjaka da je to nemoguće onda je sve moguće...

nego mary aj ti priznaj da si na platnoj listi sdp-a :bgg

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 21 vel 2013 21:30 
Vrh  
zaidi je napisao/la:

ja ne razmem kaj ti ne razmeš :dunno pravila - uzance- način poslovanja. znači da postoji neka uvriježena praksa prije izlaženja u javnost sa odlukama koje se poslije povlače jer ispadne da su neprovedive. ispitivanje i priprema terena. hoćemo, a možda ipak i nećemo....

:bgg ok, ajmo ovak; reci mi koja vlast je ikad imala "pravilo" pitati građane o svakom zakonu koji će poslati u saborsku proceduru? (zato napisah da te ne razmem :smje )
(pitanje je hipotetsko, zaidi..ne gruntaj puno, zakone donosi sabor, koji u pravilu jest predstavničko tijelo građana, no znaš i sama da zakone donosi-Vlada, na svojim sjednicama, bez građana, i bez pitanja građana. šalje dalje u saborsku proceduru i amen. lijepo je, no moraš priznati, ful utopijski misliti da će vlast uvesti pravilo kojim će pitati za svaki novi zakon-građane. pitaju ih na izborima. nakon toga ne pitaju-do idućih izbora. :sim:

zaidi je napisao/la:
nego mary aj ti priznaj da si na platnoj listi sdp-a :bgg

:smje da jesam-zakaj ne bih priznala :dunno

Ne pripadam ni jednoj stranci, niti planiram ikad pripadati. :no:

hmmm nisi li me nazvala desničarkom svojedobno.. :hihi i di ti je pa u toj slici sdp :ro

pusti politiku, zaidi draga, nema ti od tog kruha :sim:

alfa & omega
alfa & omega

Post Postano: 22 vel 2013 11:14 
Vrh  
amo ovako :bgg

nisam mislila da se treba raspisati referendum uoči donošenja svakog zakona, ali postoji nešto šta se zove ispitivanje tržišta, mogućnosti, posljedica, ... to radi svaka iole ozbiljna firma prije puštanja svog proizvoda ili usluge na tržište.

ne stvalja se prizvod na police trgovine, a onda se povlači iz prodaje nakon 3 dana jer ga je nemoguće prodati iz ovog ili onog razloga... možda se i stavlja, ali takva firma teško da profitabilno posluje i da će se održati u tržišnoj utakmici :dunno

ne bi više o tome... nego amo konkretno o ovome šta je namjera linića koji eto ovaj put još uvijek nije odustao od nauma. šta se tiče smanjenja minusa ni banke izgleda nisu protiv toga... jasno je da će građani se financirati iz nekog drugog oblika kreditiranja. pa najvjerojatnije i podići kredit ( uz put platiti javnog bilježnika i solemnizaciju istoga ) kako bi podmirili minus na dozvoljenu razinu. jer da ga mogu tek tako spustiti na visinu jedne plaće ne bi ni bili di većina i jeste.

meni je daleko zanimljivija njegova izjava da će natjerati banke na smanjenje kamate za stanbene kredite. ako u tome uspije priznajem mu da je učinio nešto za dobrobit građana koji su ga izabrali. nadam se samo da će u tom poduhvatu biti uporan bar koliko i kolega mu jovanović.

mary je napisao/la:

hmmm nisi li me nazvala desničarkom svojedobno.. :hihi i di ti je pa u toj slici sdp :ro

pusti politiku, zaidi draga, nema ti od tog kruha :sim:

desničar - ljevičar - hdz - sdp ... nema tu puno razlike. niti su jedni ljevičari, niti drugi desničari... plivaju kako ih struja i date prilike i situacija nose. zato i ti možeš biti simpatizer sdp-a i zokija :bgg , a apodržavati neke desničarske stavove.

a šta se tiče izjave da nema kruha od politike ne bi se složila. izgleda da je to jedna od malo grana di se dobro jede. pogle samo primjer naše europarlamentarke ingrid.... šta ju je dovelo do mjesečne plaće od 14 000 eura ako ne politika? znanje engleskoj jezika sigurno nije.

Nebeski Srbin

Post Postano: 22 vel 2013 22:37 
Vrh  
....

Domagoj in action

Sve-dok-todoric-nije-u-zatvoru-gradjani-ove-drzave-ne-moraju-odmaknuti-niti-pedlja-u-obrani-imovine
http://www.index.hr/vijesti/clanak/sve- ... 63996.aspx

Citat:
"Sve dok Todorić nije u zatvoru, građani ove države ne moraju odmaknuti niti pedlja u obrani imovine koju brane. Ne može ova Vlada više donositi propise koji će pogodovati milijarderima koji su na ratnom profiterstvu stekli svoja bogatstva", poručio je pred okupljenim prosvjednicima Domagoj Margetić.

.

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 24 vel 2013 16:55 
Vrh  
zaidi je napisao/la:
nisam mislila da se treba raspisati referendum uoči donošenja svakog zakona, ali postoji nešto šta se zove ispitivanje tržišta, mogućnosti, posljedica, ... to radi svaka iole ozbiljna firma prije puštanja svog proizvoda ili usluge na tržište.

.

ali država nije firma..zaidi.
no, živi bili pa vidjeli kaj će biti s tekućim računima i minusima. ima još vremena, a kad zbrojim koliku masnu kamatu plaćam banci za taj minus, muka mi je. i potrudit ću se taj minus podići-jer su banke fakat najveći razbojnici u cijeloj toj priči.

džirlo devojka

Post Postano: 24 vel 2013 17:03 
Vrh  
podržavam ukidanje minusa.. :thumbup

jest da ni sama ne znam kako ću ga namiriti... :bgg

Šampionka
Šampionka

Post Postano: 25 vel 2013 14:03 
Vrh  
Ja sam se izvukla iz minusa :yess I nema šanse više da zaglibim... ostavila sam si dopušteni minus samo do 1.000 kn... ako mi baš zatreba hitno, da imam nešto... Ne želim se više nikad dovesti u situaciju u kakvoj sam bila...

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 26 vel 2013 11:40 
Vrh  
zlatna ribica je napisao/la:
Ja sam se izvukla iz minusa :yess I nema šanse više da zaglibim... ostavila sam si dopušteni minus samo do 1.000 kn... ako mi baš zatreba hitno, da imam nešto... Ne želim se više nikad dovesti u situaciju u kakvoj sam bila...

:thumbup čestitam!

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 05 ožu 2013 10:43 
Vrh  
Ipak samo jedna plaća u minusu, prijelazni rok 365 dana

http://www.vecernji.hr/vijesti/ipak-sam ... nak-519192

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 19 svi 2013 10:01 
Vrh  
Minus neće smjeti prelaziti mjesečnu plaću, na što će se građani i banke morati prilagoditi do 31. prosinca iduće godine.

http://www.vecernji.hr/vijesti/linic-banka-vam-sms-om-javlja-da-vam-reze-minus-sa-30-000-5-000-clanak-555647

Post Postano: 19 svi 2013 10:25 
Vrh  
mary je napisao/la:
Minus neće smjeti prelaziti mjesečnu plaću, na što će se građani i banke morati prilagoditi do 31. prosinca iduće godine.

http://www.vecernji.hr/vijesti/linic-banka-vam-sms-om-javlja-da-vam-reze-minus-sa-30-000-5-000-clanak-555647

Meni je i dosad bilo tako, čak mislim na 80% plaće...I bolje. :smje

džirlo devojka

Post Postano: 19 svi 2013 10:25 
Vrh  
znači od danas odvajam ta tlane...valjda ću uspjet sakupiti za tih godinu i pol... :bgg

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 19 svi 2013 10:32 
Vrh  
simona je napisao/la:
znači od danas odvajam ta tlane...valjda ću uspjet sakupiti za tih godinu i pol... :bgg

a je...imamo godinu i pol da se vratimo na početno stanje..
malo bu teško, no fakat me zaboli svaki put dok vidim koliko kamate poberu banke na mojoj muci..

liniću skidam kapu zbog ove pljuske bankama..i kaj se kredita tiče, i kaj se minusa tiče.

btw bilo je na tv sinoć čini mi se, u dnevniku gost predstavnik pojma nemam koje grupe građana u kreditima, veli da budu banke ziher vraćale i onu lovu za kaj si pitala (retroaktivno), jer da im računica ne ide u korist-više bi love morali dati po tužbama (jer definitivno gube slučaj) nego kaj bi iznosio iznos povrata više uplaćene love (na temelju povećanih kamata). živi bili pa vidjeli.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.