Sada je: 20 tra 2018 13:30.
Početna » Politika i društvo » Ekonomija

Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 05 srp 2013 21:06 
Vrh  
U kafićima su već prokužili caku kako da zaobiđu fiskalizaciju, odnosno kako da ušićare koju kunu- dovoljno je pogledati vrijeme izdavanja računa koji (ako) dobijemo na stol; pogotovo ako se naručuje kava. Jedan račun zvrti se više puta. Nikakva mudrija.

U svom kafiću previdim takve rabote-ako mi skuha dobru kavu, ja ću zažmiriti na vrijeme izdavanja računa :smje

No ovih dana prosvjeduju ljudi koji rade na tržnicama. Obzirom da sam bila svjedokom prvog prosvjeda u zg, virnula sam malo-zanimalo me tko su ti zaposlenici; mahom je to bila ciganija i janjevci. (Bez ikakvih zlih primisli, dakle, mogu reći i romi i janjevci, manje bitno), no zna se da oni nemaju doma kravice i kokoši, da ne prodaju vlastiti proizvod, odnosno da nemaju gospodarstva, već su to bili pretršci, šverceri koji prodaju robu (često i ukredenu) kupljenu za male pare, ljudi zbog kojih trgovci koji plaćaju najam, poreze, zatvaraju svoje poslovnice jer uz ove na placu, nemaju nikakve računice.

Ukratko-podržavam Linića što se tiče uvođenja fiskalizacije tim i takvima koji su neki dan prosvjedovali, i skidam mu kapu ako to i izrealizira.
Nije ni čudo da uz takve ode ekonomija, tržište, zemlja i profit u krasni.

Šverceri, dolijali ste. :da

alfa & omega
alfa & omega

Post Postano: 12 srp 2013 14:14 
Vrh  
liniću kad ćemo fiskalizirati crkvu?

http://www.index.hr/lajk/poster/25431/l ... rkvu-d-o-o

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 19 srp 2013 07:50 
Vrh  
Samo po ovom kaj vidim na moru, očito je da će porezni inspektori imati pune ruke posla; trgovine odjećom u 90% slučajeva su lokali u kojima se prodaju iznimmno loši komadi odjeće;najobičnije nekvalitetne krpe, po fest visokim cijenama-bez izdavanja računa.
Em stave cijenu koja veze nema sa stvarnosti, em ne izdaju račune.
I onda čitam jednu kolumnisticu koja je oplela po Liniću jer "raji" otima kruh fiskalizacijom?!
Ova "raja" koja pljačka naivne turiste ima love ko blata, jer nabija na to svoje smeće od robe abnormalnu maržu, a porijeklo iste, je tek priča za sebe.
Nadam se da će se makar do iduće sezone ovaj ciganluk srezati. Em je ružno za vidjeti ovakvu seljačku ponudu "odjevnih predmeta", em košta (one koji isfuravaju neki ljetni cajkaški stil).

Deputy

Post Postano: 25 srp 2013 22:15 
Vrh  
U Srbiji nisi dužan da platiš robu ili uslugu ako ne dobiješ fiskalni račun ili ispravan fiskalni račun.
Jedan očev prijatelj se nakupovao suhomesnatih proizvoda, sireva i tih stvari u "Zlatiborcu" za 150e i dali mu neki bezvezni račun. Pozvao Ministarstvo finansija i oni ga posavetovali da sledeći put ne plati robu. Otišao sutra dan i natovario 300 e robe i oni mu opet daju neki bezvezan račun. Čovek uzeo kese i izašao iz prodavnice i nikom ništa. Samo im je rekao da nije dužan po zakonu da im plati ako ne dobije fiskalni i izašao, i sve ok. :laughy
Imate fiskalni? Nemate!! Ćao-zdravo...
Kese u ruke i napolje.
I ja sam razmišljao da uradim istu stvar, samo nisam dovoljno bezobrazan. :hihi

Post Postano: 26 srp 2013 00:21 
Vrh  
Inplo RSBG je napisao/la:
U Srbiji nisi dužan da platiš robu ili uslugu ako ne dobiješ fiskalni račun ili ispravan fiskalni račun.
Jedan očev prijatelj se nakupovao suhomesnatih proizvoda, sireva i tih stvari u "Zlatiborcu" za 150e i dali mu neki bezvezni račun. Pozvao Ministarstvo finansija i oni ga posavetovali da sledeći put ne plati robu. Otišao sutra dan i natovario 300 e robe i oni mu opet daju neki bezvezan račun. Čovek uzeo kese i izašao iz prodavnice i nikom ništa. Samo im je rekao da nije dužan po zakonu da im plati ako ne dobije fiskalni i izašao, i sve ok. :laughy
Kese u ruke i napolje.

Kako je on dobio račun pre no što je dao pare? :pavo

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 26 srp 2013 08:59 
Vrh  
Kese u ruke i napolje.

:bgg odvažno, nema šta! ali i ispravno :thumbup

ma ovdje je to sad jako aktualno, linića, koliko vidim, velik dio građana podržava, jer fakat nije u redu da pretršci nemale novce zarađuju preko naših (potrošačevih) leđa.. jbg ako ja porez moram platiti, pošteno je da i on plati..

Deputy

Post Postano: 27 srp 2013 09:24 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
Kako je on dobio račun pre no što je dao pare? :pavo

Tražio je da pogleda fiskalni isečak pre nego što je dao lovu, pošto je znao da ga nemaju, jer obračunavaju na nekoj računskoj mašini koja liči na fiskalnu :grin2
Ja kakve sam kurate sreće, da sam uradio isto, oni bi mi dali pravi fiskalni račun, pa bi bilo : izvinte, šalio sam se :laughy .

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 27 srp 2013 11:27 
Vrh  
U sedam mjeseci obavljeno 4908 nadzora
Vlasnicima lokala inspektori ispisali oko 1,3 milijuna kn kazni
Najčešći su razlozi za ispisivanje kazni neizdavanje računa, obračunata kriva stopa PDV-a i višak u blagajni

http://www.vecernji.hr/zagreb/vlasnicim ... nak-590405

Post Postano: 27 srp 2013 17:59 
Vrh  

Tražio je da pogleda fiskalni isečak pre nego što je dao lovu, pošto je znao da ga nemaju, jer obračunavaju na nekoj računskoj mašini koja liči na fiskalnu :grin2
Ja kakve sam kurate sreće, da sam uradio isto, oni bi mi dali pravi fiskalni račun, pa bi bilo : izvinte, šalio sam se :laughy .

Nema izvinte, to je tvoje pravo. Kao mušterija, uvek imaš pravo da ne kupiš. Zahvališ se okreneš i izađeš iz prodavnice bez robe i ne može ti niko ništa. :non
Onaj tvoj poznanik je uzeo robu a da nije platio, što je krađa ili pljačka. Bez obzira šta Dinkić i vlada kažu o tome. :td

To što ti ne bi mogao tako nešto da uradiš znači, po mom mišljenju, da tvoj moralni kompas radi ispravno. Respect for that. :thumbup

Nego, kako onda ide na pijacama, jel i pijačari moraju da imaju fiskalnu ili to važi samo za prodavce u lokalima?

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 30 srp 2013 07:20 
Vrh  
MINISTAR financija Slavko Linić gostovao je večeras u emisiji HTV-a "Nulta točka", u kojoj je komentirao aktualne teme o kojima se u posljednjih nekoliko tjedana žestoko raspravljalo u javnosti.

> Linić: Vidjet ćete cirkus kad dođu podaci trgovačkih lanaca, pronašli smo nedostatke, ali ih nismo zatvorili

Govoreći o fiskalizaciji, Linić je napomenuo da je država u zadnjih 10 godina uložila enormne novce u veletržnice.

"Izvor zla u Hrvatskoj je promet robe van registracije. Ocijenili smo da i u području prometa robe treba fiskalizacija, od gradskih tržnica do veletržnica. Roba je na tržnice došla nelegalnim kanalima", rekao je Linić.

Linić kaže i kako nije istina da fiskalizacijom na tržnicama Vlada udara po malima i siromašnima. "Onaj tko s kamiona kupuje robu za koju se ne zna porijeklo i plaća je gotovinom, nije siromah", rekao je Linić podsjećajući kako su proizvođači izuzeti od fiskalizacije.

Ugostiteljima "ni lipe" oprosta

Linić je komentirao i slučajeve zatvaranja ugostiteljskih objekata zbog viška u blagajnama.

"Uobičajeno dajem napojnice. Svaki konobar mora uzeti napojnicu i ostaviti je u čašu. Izludili su me ugostitelji sa 130 kuna prometa dnevno. Sada je 10 ili 20 tisuća kuna. To znači da su izbjegavali platiti porezne obveze", zaključio je Linić.

Linić je uvjeren kako je 60 posto veći promet u ugostiteljstvu isključivo rezultat fiskalizacije i žestoke discipline. Očekuje kako će do kraja sezone prijavljeni promet biti i 80 posto veći od onoga prije fiskalizacije.

"Ili stečaj ili predstečajna nagodba, nema trećeg rješenje za Dalekovod"

Prokomentirao je Linić još jednom i sukob sa sucem Mislavom Kolakušićem, koji je jučer i službeno podnio zahtjev za ocjenom ustavnosti Zakona o predstečajnoj nagodbi.

"Nije problem podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti, to može svaki sudac, ali zaustaviti provođenje zakona je problem. On mora donijeti odluku o Dalekovodu, jer ovako gube radnici i vjerovnici. Sudac Kolakušić trebao je ili odbiti ili prihvatiti predstečajnu nagodbu Dalekovoda. Ili stečaj ili predstečajna nagodba, nema trećeg rješenje za Dalekovod", rekao je Linić.

Naveo je kako su prije zakona o predstečajnoj nagodbi procesi trajali predugo te kako je nelikvidnost u devet mjeseci sa 44,7 milijardi kuna spuštena na 36 milijardi kuna.

Deputy

Post Postano: 31 srp 2013 16:14 
Vrh  
Pavo je napisao/la:
Nema izvinte, to je tvoje pravo. Kao mušterija, uvek imaš pravo da ne kupiš. Zahvališ se okreneš i izađeš iz prodavnice bez robe i ne može ti niko ništa. :non
Onaj tvoj poznanik je uzeo robu a da nije platio, što je krađa ili pljačka. Bez obzira šta Dinkić i vlada kažu o tome. :td

To što ti ne bi mogao tako nešto da uradiš znači, po mom mišljenju, da tvoj moralni kompas radi ispravno. Respect for that. :thumbup

Nego, kako onda ide na pijacama, jel i pijačari moraju da imaju fiskalnu ili to važi samo za prodavce u lokalima?

Hteli su i pijačnim prodavcima da zavale fiskalne kase, taksistima, a mnogim zanatlijama i jesu.
Pojedine profesije su se oslobodile tog zuluma, kao što su advokati, stomatolozi, frizeri i sl., ali kada uđeš u fotokopirnicu i umnožiš 1 komad A4 koji košta 5 rsd, mora da ti da fiskalni račun. :bgg

Post Postano: 31 srp 2013 16:41 
Vrh  
Iako nama kao potrosacima izdavanje fiskalnog racuna izgleda samo kao dodatno smece koje moramo da drzimo u dzepovima dok ne dodjemo do kuce, on je vazan jer je to garancija da prodavac placa porez drzavi...razmisljajte ovako, svima nama neko radi u drzavnim sluzbama, doctor, posta itd I ako prodavac kod koga kupujete ne izdaje vam fiskalni to znaci da on ne placa porez a samim tim posle nema para za plate a ni penzije...znaci on se obogacuje na vas racun I racun vasih roditelja...

p.s. puna podrska da se crkva oporezuje! Hoces da naplacujes papreno svoje usluge onda lepo plati porez drzavi I tacka. A ne prave hotele sa 5 zvezdica I konake a nece da placaju porez... :ang

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 01 kol 2013 08:09 
Vrh  
Cenk Uygur je napisao/la:
Iako nama kao potrosacima izdavanje fiskalnog racuna izgleda samo kao dodatno smece koje moramo da drzimo u dzepovima dok ne dodjemo do kuce, on je vazan jer je to garancija da prodavac placa porez drzavi...razmisljajte ovako, svima nama neko radi u drzavnim sluzbama, doctor, posta itd I ako prodavac kod koga kupujete ne izdaje vam fiskalni to znaci da on ne placa porez a samim tim posle nema para za plate a ni penzije...znaci on se obogacuje na vas racun I racun vasih roditelja...

točno. vrlo jednostavno. no još bi bilo bolje kad ljudi ne bi bili ovce koje bleje kako ovnovi predvodnici narede, (a ti isti predvodnici tjeraju tek vodu na svoj mlin...) već uključili mozak i sami došli do ovog gore zaključka. Naime, kod nas (u Hrvatskoj) dobar dio ljudi shvaća i podržava ovu Linićevu inicijativu da se švercerima stane na kraj, i samim tim zada udarac sivoj ekonomiji.
No nažalost, ipak znatan broj ljudi ima toliko malo vijuga u glavi da ni ne razmisli koji je cilj fiskalizacije, nego galame-"Vlada udara po sirotinji, sram ga bilo, zatvorio je kafić zbog 128 kn viška u kasi, bla bla bla.." halo, koliko je kava 128 kn? i koliko ih je još taj ugostitelj na crnjaka prodao? koliko je to dnevno zamračene love, koliko mjesečno, koliko godišnje? ..love koja ide u proračun, iz kojeg se isplaćuju mirovine između inog. U proračun u koji svi mi, porezni obveznici uplaćujemo novac, da bi nas "sirotinja s tek 128 kn viška u kasi" bezočno krala.

Post Postano: 01 kol 2013 14:42 
Vrh  
Pa ako gledas Duborvnik to je svega 4 kafe vise :bgg heheh bas je danas kod nas bio clanak o tome kako kafa u Dubrovniku kosta 30 kuna( 450-500rsd u nasim parama) :cekic

Kada daju takav argument u fazonu eh pa sta je to 128kn ja odgovorim "e sad ako u zemlji ima 100 000 malih I srednjih preduzeca I da svako uzme sebi u dzep 128kn dnevno pa to je covece 4 672 000 000 kuna godisnje!!!!!" Jbt pa to je koliko para manje za plate I penzije I odrzavanje gradova, puteve, koliko ugasenih skola... :ne

Ne znam zasto je evolucija podarila coveku mozak kada ga ni ne koristi... :facep

alfa & omega
alfa & omega

Post Postano: 01 kol 2013 15:17 
Vrh  
Citat:
"Poštovani gospodine ministre,

Kao predsjednica parlamentarne stranke i zastupnica u Europskom parlamentu osjećam se dužnom reagirati na teror koji provodite među hrvatskim ugostiteljima. Smatram kako je neutemeljeno haračenje, koje ste uveli kao metodu krpanja rupa u proračunu nastalih upravo Vašim lošim procjenama, posljednji čavao u lijesu ionako posrnulog hrvatskog gospodarstva.

Malo je ugostiteljskih objekata koji usred radnog vremena imaju potpuno usklađeno stanje u blagajni s vrijednošću izdanih računa, a stanje nije ništa drugačije kad su u pitanju veliki trgovački lanci, ali za rigorozno kažnjavanje tih gospodarskih subjekata niste naročito zainteresirani. Oni, kao što ste i sami rekli, neće biti zatvarani i time javno anatemizirani niti će im poslovanje i ugled biti narušeni takvom akcijom. Otužno je gledati kako i navodni socijaldemokrati svim silama štite "krupne igrače" nauštrb malog hrvatskog čovjeka, radnika i poduzetnika.

Vjerujem kako ste i Vi svega toga svjesni, kao što ste svjesni i da su se Vaše projekcije punjenja državnog proračuna fiskalizacijom, a na kojima se isti dobrim dijelom temelji, pokazale potpuno deplasiranima. Podsjećam, u konačnom prijedlogu Zakona o fiskalizaciji Vaše su projekcije govorile o 500 milijuna kuna koje će fiskalizacijom dospjeti u proračun RH u prvoj godini, dok se za naredne godine predviđa čak milijardu kuna prihoda. Ovim Vas putem pozivam da hrvatskoj javnosti otvoreno kažete koliko ste u prvih sedam mjeseci tekuće godine uprihodovali od fiskalizacije koja je najavljena kao spas domaćeg gospodarstva.

Hajka na ugostitelje utemeljena je na porastu prijavljenog prometa u tekućoj godini, za kojeg tvrdite da je zbog fiskalizacije porastao za 50 posto. Ovim Vas putem želim uputiti kako je smanjena stopa izlaznog PDV-a na ugostiteljstvo od 10 posto osnovni razlog zašto se ovakav fenomen dogodio jer je većina ugostitelja u preplati poreza i apsolutno im se isplati prijavljivati sav promet.

Složit ću se s Vama kako fiskalizacija označava uvođenje reda i smatram kako će svaki odgovorni građanin i političar to podržati. Ono što fiskalizacija u ovom trenutku neće donijeti, i to je svakim danom sve jasnije, jest pojačani priljev novca u državni proračun. Vi ste, gospodine ministre, tvrdili kako će upravo povećani prihod proračuna biti glavni dobitak cijelog procesa i zbog toga morate snositi odgovornost.

Također, ovim putem tražim da obavijestite hrvatsku javnost o broju nepravilnosti vezanih uz neplaćene prekovremene sate radnicima i nepoštivanje elementarnih prava sezonskih radnika, a na koje su Vaše inspekcije morale naići. Ili se one bave samo zatvaranjem ugostiteljskih objekata kojih, prema riječima Vaše pomoćnice i ravnateljice Porezne uprave gospođe Nade Čavlović Smiljanec, ionako ima previše?

Filter za svaki oblik djelatnosti je samo tržište i ono bi trebalo određivati kojih je djelatnosti previše te koji će subjekti koji se bave tim djelatnostima propasti, a nipošto se time ne bi trebalo baviti ministarstvo ili Porezna uprava.

Za kraj Vas želim priupitati u čije džepove planirate posegnuti nakon što ispraznite one ugostiteljske? Koja je iduća gospodarska grana `koje ima previše`?", predsjednica HSP dr. Ante Starčević, Ruža Tomašić.

Post Postano: 01 kol 2013 15:45 
Vrh  
Linić neće nikada zadati udarac sivoj ekonomiji, jer je i sam dio iste.

Linić se jedino može poigravati, što i čini, s malim igračima.. šibicarima i tezgarošima. One glavate od kojih sve počinje Linić naravno neće dirati..

..jer metak je jeftin. Malo skuplji od jajeta kojeg 'zamrači' kumica na placu.

Hodaj, Nebo strpljive voli..

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 01 kol 2013 17:04 
Vrh  
Cenk Uygur je napisao/la:
Pa ako gledas Duborvnik to je svega 4 kafe vise :bgg heheh bas je danas kod nas bio clanak o tome kako kafa u Dubrovniku kosta 30 kuna( 450-500rsd u nasim parama) :cekic

Kada daju takav argument u fazonu eh pa sta je to 128kn ja odgovorim "e sad ako u zemlji ima 100 000 malih I srednjih preduzeca I da svako uzme sebi u dzep 128kn dnevno pa to je covece 4 672 000 000 kuna godisnje!!!!!" Jbt pa to je koliko para manje za plate I penzije I odrzavanje gradova, puteve, koliko ugasenih skola... :ne

Ne znam zasto je evolucija podarila coveku mozak kada ga ni ne koristi
... :facep

ma sve jasno..no, drago mi je čitajući po portalima, i bacivši pogled na statistiku, da većina ljudi daje podršku ovom (konačnom) preokretu- što se tiče sive ekonomije. koliko se samo trgovina zatvorilo-propale su djelatnosti, jer im šverceri na tržnicama ruše cijenu?!
kaj se ugostitelja tiče-da li je normalno da je prijavljen dnevni promet iznosio stotinjak kuna?!
neka se konačno zavrtilo kolo..predugo se kralo..
ono što me smeta, ponovit ću-je upravo neshvaćanje pojedinaca da taj ugostitelj kojem su uhvaćeni prsti u pekmezu, ne krade linića, (što se tiče Hrvatske) pojedinca, vlast, nego sve nas-porezne obveznike..
kaj je to tak teško za shvatiti..

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 01 kol 2013 17:11 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
Linić neće nikada zadati udarac sivoj ekonomiji, jer je i sam dio iste.

Linić se jedino može poigravati, što i čini, s malim igračima.. šibicarima i tezgarošima. One glavate od kojih sve počinje Linić naravno neće dirati..

..jer metak je jeftin. Malo skuplji od jajeta kojeg 'zamrači' kumica na placu.

kako ne..novim zakonom kojim direktorčići odgovaraju vlastitom imovinom opalio je pljusku i glavatima..no to nije tema fiskalizacije, već drugog zakona..no stekla sam dojam da neće odustati.
na koncu konca-živi bili pa vidjeli..

kaj se tiče kumice na placu; kumica koja prodaje proizvode iz svoje djelatnosti ne ulazi u ciljanu grupu koju valja u red dotjerati. štoviše, nepoštena konkurencija treba se maknuti, da kumice prodaju svoje proizvode, umjesto da ih otjeraju šverceri s punim kamionima tko zna čije i odakle-robe... tako ja to vidim; kumica s jajcima iz svog dvorišta može samo profitirati, nikako izgubiti .

Post Postano: 01 kol 2013 17:15 
Vrh  
Šverceri švercaju robu koju uzimaju od uvoznika.. A uvoznici sjede, jedu i piju, skupa s Linićem..

Uvozniku neće inspektori otići u njegove supermarkete i prebrojavati kune i lipe u njegovim blagajnama.. to će učiniti ovakvima:

http://www.jutarnji.hr/financijski-insp ... i/1117662/

Hodaj, Nebo strpljive voli..

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 01 kol 2013 17:24 
Vrh  
Wolf je napisao/la:
Šverceri švercaju robu koju uzimaju od uvoznika.. A uvoznici sjede, jedu i piju, skupa s Linićem..

Uvozniku neće inspektori otići u njegove supermarkete i prebrojavati kune i lipe u njegovim blagajnama.. to će učiniti ovakvima:

http://www.jutarnji.hr/financijski-insp ... i/1117662/

vidjet će se i kaj se supermarketa tiče...ja se ne bih usudila tvrditi nešto u što nitko nije siguran osim ako ima kuglu u kojoj vidi budućnost..
ma ono, ne da mi se nadmudrivati, kao što rekoh-živi bili pa vidjeli..za sad sam zadovoljna što se tiče određenih zakona koje je trebalo davno izglasati, a koje je upravo on forsirao kako bi se i nedodirljivi uopće mogli dotaći;
čovjek koji je nedavno smjenio vrh u poreznoj, ne niže službenike, već rukovodeći kadar-dakle u svom ministarstvu, ljude koji su mu bili desna ruka, jer je ustvrdio da su prikrivali i zataškivali..... (a da nije riječ o čistki uslijed promjene vlasti) daje mi nadu da će dolijati ako ne svi, makar pojedinci koji misle da su iznad ostalih.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.