Sada je: 22 sij 2018 10:56.
Početna » Politika i društvo » Kultura i um(j)etnost

Započni novu temu Odgovori  [ 186 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 06 srp 2014 14:48 
Vrh  
Stiliana je napisao/la:

šta si si spremila na kraju? :smje

uh svašta :laughy
spremila sam jergovićevih par, mada sam to čitala, al šteta mi ne uzet kad nude :cer
spremila sam jednu od tomića i jednu od dežulovića-ovu njegovu "jebo sad hiljadu dinara" nisam čitala..a vele da je to "knjiga za plažu".
uzela sam i tu biografiju jovanke broz, i ovu od nataše kampuš-3096 dana
zatim..ček da vidim kaj sam poskidala:
dan brown- inferno
-grčki mitovi
-biblija
-orhan pamuk-crna knjiga
-mak dizdar-znakovi pored puta
-gerd girenzer-snaga intuicije (nikad čula, al aj bumo vidli)
-vatikanske ubojice
-erica jong-strah od letenja
marquez-ljubav u doba kolere-pročitana nekoliko puta, al eto..
-neki triler navodno- čovjek s dva lica
-uzela sam i orkanske visove-možda ih opet pročitam..lijepa ljubavna priča :srce
-ponos i predrasude
-eco-ime ruže
-grad lopova-pojma nemam kaj je to
-doris lesing-peto dijete-isto ne znam kaj je to
engdahl- stoljeće rata1, 2 i sjeme uništenja (geopolitika genetski modificirane hrane i globalno carstvo)
-jo nesbo-taj je skandinavac, dobre krimiće piše
i kaj ja znam-ma velim ti, svega vraga sam zela :da
ak kome kaj treba o navedenog-a morti i nenavedenog, mejlam mu, nije bed. :gent

baba

Post Postano: 06 srp 2014 15:34 
Vrh  
nisi normalna, pa koliko traje taj tvoj GO? tri godine?

evo ovako...browna nisam čitala Inferno, ali brijem da je dobar izbor laganice za odmorit mozak.
grčke mitove volim, ali to i Bibliju mi se ne bi dalo sad čitat.
od erice jong sam čitala Sapfin skok i to mi se svidjelo, Ljubav u doba kolere mi nije ništa naročito, eto iskreno, sumnjam da ću to ikad pročitat opet... orkanski visovi su zakon, ponos i predrasude isto, ime ruže - ako si već čitala to probaj radije uzet nešto od CJ Sansoma, njega su izdavali na kiosku i super su mu trileri, Nesbo mi je isto dobar, malo sam zaisćena skand. krimićima iskreno.
Grad lopova ti je odlična knjiga, ali stvarno odlična, to pročitaj svakako.

ja vjerojatno neću za GO stić ništa čitat jer ću stalno hodat okolo, ali i ovako uvijek nešto čituckam pa ajde... da se baš nameračim da čitam uzela bi neki fantasy ili neki horor. Imam doma Vrijeme anđela od Anne Rice i Pjesmu sudnjeg dana od Martina pa bih mogla i to.

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 07 srp 2014 11:24 
Vrh  
:cer ma ne bum ih sve pročitala-fizički neizvedivo..al ono, kad se već nude, kaj ih ne bih 'zela..neka ih.

ok, grad lopova ću svakak pročitati, fala!

baba

Post Postano: 09 srp 2014 19:54 
Vrh  
mary je napisao/la:
:cer ma ne bum ih sve pročitala-fizički neizvedivo..al ono, kad se već nude, kaj ih ne bih 'zela..neka ih.

ok, grad lopova ću svakak pročitati, fala!

nije vrhunska umjetnos, ali grije dušu :dada:

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 20 kol 2014 21:17 
Vrh  
Inače, on nije skroz od one stare škole – kauč, masturbacija, incest i te stvari, a na seks gleda vrlo sportski. Misli da je opsjednutost seksom znak zdravlja, a ne neka psihička falinka, i to je u redu.
To što je Freud bio zaljubljen u svoju mater, a kasnije u sestru svoje žene, što je spavao s kim je stigao, to je posve u redu, veli doktor Galin, no napraviti od vlastitog slučaja čitavu nauku, to je ipak previše.
Ono u čemu se Galin slaže s frojdističkom gardom, koliko sam shvatio, jest da su uzroci psihotičnih slomova, kako se to stručno kaže kad posrneš i strmoglaviš se u podrum svoje duše, skriveni negdje u prošlosti. I ako se želiš iščupati iz mraka svoje duše, nema ti druge nego sjesti na kauč i vrtjeti stare filmove.
Okej, nema frke, marširat ću natrag ako treba, ali tu se postavlja pitanje koliko se daleko čovjek mora vratiti. Do primanja u pionire, do pelena, Oktobarske revolucije, velikog pokolja bizona, Bokserskog ustanka, Džingis-kanovih pohoda, ili skroz tamo do Velikog praska.

http://www.aquilonis.hr/dodaci/pisci_na ... ulomak.pdf

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 20 ruj 2014 05:18 
Vrh  
Stiljo, Pjesma sudnjeg dana je bas fora. Meni je pogotovo bila fora jer sam se lozio na tu kontakulturu.

Wheel of Time od Jordana koji sad citam je sigurno u samom vrhu kad je fantastika u pitanju... Jako fino napisano i zanimljiva prica.

baba

Post Postano: 20 ruj 2014 09:29 
Vrh  
Corto Maltese je napisao/la:
Stiljo, Pjesma sudnjeg dana je bas fora. Meni je pogotovo bila fora jer sam se lozio na tu kontakulturu.

Wheel of Time od Jordana koji sad citam je sigurno u samom vrhu kad je fantastika u pitanju... Jako fino napisano i zanimljiva prica.

E ona ću to sljedeće čitat :cer

Odakle ti Wheel? Čitaš u e obliku ili? :smje

i ja bi to čitala...

i još uvijek planiram cijeli Hyperion pročitat od početka još jednom :srce

Corto, jesi čitao Vojniče, ne pitaj?

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 26 ruj 2014 20:02 
Vrh  
Citam na kompu, na engleskom... Ako hoces mogu ti mailat, ne znam di ima za skinut, ja sam ga uzeo s eksternog hard disca od kolege...

Nisam.

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 09 stu 2014 16:39 
Vrh  
Interliber od 11.-16. studenog 2014. :mary :mary :mary

http://www.zv.hr/default.aspx?id=506

jedva čekam :smje

Post Postano: 07 pro 2014 16:10 
Vrh  
Filip David (1940, Kragujevac) je srpski pisac jevrejskog porekla, dugogodišnji urednik Dramskog programa Televizije Beograd.

Jedan je od osnivača Nezavisnih pisaca, udruženja osnovanog 1989. u Sarajevu koje je okupljalo najznačajnije pisce iz svih delova bivše Jugoslavije i osnivac Beogradskog kruga (1990), udruženja nezavisnih intelektualaca koji su se od samoga početka suprotstavljali režimu Slobodana Miloševića i velikosrpskom nacionalizmu. 1991. godine je udaljen sa posla u RTS zbog osnivanja Nezavisnog sindikata Radio televizije Beograd. Doživio je mnoga šikaniranja 1990-ih godina od pripadnika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja. U prvom krugu subotnjih razgovora Beogradskog kruga, 11. 4. 1992. godine, Filip David je govorio:
Wikicitati „"Gospodari naših života i naših sudbina uvukli su nas u rat, u kriminal, u gangsterizam, pustili su sa lanca svoje rasiste i mafijase, otvorili mikrofone, uperili u njih kamere, od zemlje u kojoj smo se rodili napravili su zemlju nasilja i sramote, a nas, protiv naše volje i naših uverenja, pretvorili u svoje saučesnike... Jedino što nam preostaje jeste da postanemo izdajnici... Biti izdajnik u takvoj zemlji i takvom sistemu najmanje je što može i mora učiniti svaki moralan i častan čovek".“

http://sh.wikipedia.org/wiki/Filip_David

~~~
Trijumf primitivizma

Pravo značenje reči primitivac je prost, neobrazovan čovek. Ali kod nas najveće primitivce, oličenje primitivizma, nalazimo upravo među onima koji poseduju nekakvo obrazovaje. Jedna od karakterističnih osobina pravih primitivaca jeste njihova sposobnost da dugo i vešto skrivaju svoj primitivizam. U mirnim vremenima ugnjezde se u nekoj sredini i svojim manirima naizled uglađene osobe, pristojnim izgledom i uljudnim ophođenjem, uspevaju da zavaraju okolinu. Suština je zapravo zamaskirana sa nekoliko skupih odela i nekoliko naučenih fraza. Primitivci su tako ušuškani u samoj srži društva poput larvi koje mogu ostati larve čitavog života. Ali ako naiđu za njih povoljne okolnosti, iz tih larvi se razvijaju štetočine koje iznutra nagrizaju i dovode do propasti sve što dotaknu.

Primitivizam se svuda unaokolo širi kao paučina. A kada nema vetra da ga razduva, štošta se uhvati u njegove mreže. Primitivci jedni druge prepoznaju i onda kada su premazani sa hiljadu zaštitnih boja. Postoji prava internacionala primitivaca i njihova međusobna solidarnost. Podržavaju se i pomažu kada se nađu u nevolji. Primitivizam se jako vezuje za prostakluk, a prostaštvo je za mnoge opčinjavajuće.

Prostak veruje da svet postoji samo njega radi. On nema nedoumica, kolebanja, griže savesti, trauma. Svet viđen njegovim očima je pojednostavljen, uprošćen, bez moralnih dilema. „Ili kako ja kažem, ili nikako!“ Udara pesnicom o stol, ili pesnicom u oko kako bi stavio do znanja da mora biti po njegovom. Ima širok osmeh kojim pokazuje zlatne zube. Nosi razdrljenu košulju da bi otkrio maljave, muške, junačke grudi.

U mirnim vremenima primitivci kao oličenje prostakluka katkad služe za podsmeh. Njihova neutoljiva glad i žeđ da sve prilagode i potčine sebi deluje budalasto i megalomanski. A kao odgovor na sredinu koja im se ruga, stvaraju svoju kulturu, svoju državu u državi. Imaju svoju književnost, svoju muziku, svoje idole, svoje zvezde i kraljeve. Primitivizam je zarazan. Kultura primitivaca u mračnim vremenima postaje državna kultura, njihovi idoli – idoli masa. Duh primitivizma oseća se tada na svakom koraku, vlada nad mišljenjem, utisnut je u svaki delić života, nadmoćno se uzdiže kao metafora svega postojećeg.

Primitivac nanjuši drugog primitivca na daljinu. Primitivac uvažava drugog primitivca. U tom drugom vidi sebe, kao u ogledalu. Vidi grubost koja mu imponuje, prostaštvo kome se divi, autentičnu bezobzirnost. Primitivac u politici poštuje i uvažava samo načelo sile, primitivac u društvu ushićava se opštim bezumljem, a intelektualni primitivac, taj contradictio in adjecto, ali itekako postojeći u društvima zarobljenog uma i sužene svesti, kolektivizma i populizma, uništava svako mišljenje, svaki uzlet duha i u prvim je redovima borbe protiv individualizma. Primitivizam je korov kojeg ima posvuda. Poput je rđe koja se svuda hvata, poput kiseline koja sve nagriza. Primitivan čovek veruje da je uvek u pravu, ne priznaje drugačije mišljenje, slep je i gluv za sve razloge i činjenice. Nije u stanju da ima viziju budućnosti, a prošlost svodi u nekoliko stereotipa kojima objašnjava ukupnu istoriju čovečanstva. Primitivizam je toliko žilav, jak, dosledan i uporan da se prenosi kao nasledna bolest sa generacije na generaciju. I tamo gde se čini da je iskorenjen, iznenada se javlja, niče iz pepela svoga uništenja. „Čežnja za primitivnošću je bolest kulture“, napisao je Santajana.

Primitivizam rađa fanatizam, a fanatizam primitivcima daje novu snagu, snagu varvara spremnih da ruše, gaze, uništavaju. Šovinizam, fažizam, staljinizam, objedinjuju u sebi primitivizam i fanatizam. Fanatici slepo hrle ka ostvarenju svoga cilja. Ujedinjeni su u mržnji. Mase zaslepljene fanatizmom, podjarmljene mržnjom, hranjene primitivizmom, pretvaraju se u ljudska krda. Idu i prema sopstvenom uništenju jer slepilo fanatika i glupost primitivaca jedino mogu biti zaustavljeni istom takvom brutalnom silom kojom su krenuli da unište sopstvenu civilizaciju.

Ovdašnji primitivci spojili su fanatizam i akciju. U ime svoje nacije, ideologije i vere, lome kosti, stvaraju masovna groblja, ostvaruju se u nasilju. Buldožderima melju tela žrtava i bacaju ih u rudarska okna. Jedna žrtva za primitivnu pamet i iz nje izraslu moć i silu, nije ništa. Treba da stradaju stotine hiljada, možda milioni, da se zadovolje neumerene primitivne strasti. Obilazeći ratne invalide svoje vojske jedan ovdašnji vođa ih je pozdravio rečima: „Drago mi je što vas vidim u tolikom broju!“ A jedan drugi, na opomenu da njegov narod više nema nijednog prijatelja u svetu, odgovorio je: „Imamo jednog – Isusa Hrista.“

Sve što ovakvi dodirnu, pretvaraju u svoju suprotnost. Vera postaje blasfemična, rodoljubje kompromitirajuće, kultura ponižavajuća, vlast zaštita bezvlašću, visokoučene institucije paravan za gluposti, politika – utočište za primitivizam i primitivce. Ideološki buzdovan u rukama primitivaca vitla i mlati oko sebe sve čega se dotakne. Jednom probuđeni i osokoljeni primitivizam širi se posvuda nezadrživom snagom, pružajući zastrašujuće primere bezobzirnosti, ponižavanja ličnosti i oduzimanja životu osnovnog dostojanstva.

Primitivizam je izrugivanje duhu i istovremeno označava siromaštvo duha. Samoljublje bez ikakvog pokrića, oholost prema nemoćnima, poniznost prema gospodarima. Primitivci pišu istoriju samoobmana, a „samoobmana je“, kako je kazao pesnik, „ubitačna i za ljude i za narode.“

Može se pretpostaviti da će se sa nastupanjem mirnijih vremena primitivci povući sa glavne scene u pozadinu zbivanja, delujući sa rezervnog položaja. Prostakluk će pokriti pokradenim zlatom, obložiti ga dragim kamenjem i svilom. Ukrasiti diplomama i visokim državnim funkcijama. Biće manje glasni, ali jednako uticajni kao i pre. Oni ne sumnjaju da budućnost pripada njima, kao što im pripada i sadašnjost. Svuda će tražiti i nalaziti saveznike. Prostaštvo, fanatizam, lopovluk, beda duha, vrte ovaj svet. Primitivizam je neukrotiv, on je u samoj srži našega sveta, ali i u samome izvorištu najvećih i najstrašnijih zala.

Filip David ~ "Jesmo li čudovišta" - Bosanska knjiga, Sarajevo 1997, str. 151-153.

Šampionka
Šampionka

Post Postano: 27 sij 2015 12:41 
Vrh  
100 stranica za legalno skidanje knjiga:

http://www.iheartintelligence.com/2014/ ... iterature/

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 15 vel 2015 17:14 
Vrh  
Ako netko nije pročitao, preporučujem;

Naomi Klein; Doktrina šoka

slika

ima je i na netu u pdf-u.

Odlična. :thumbup

baba

Post Postano: 17 svi 2015 11:18 
Vrh  
Ja u serijalu Pali anđeli od J. R. Ward... pogled na naslovnice govori sve:

slika

slika

slika

man titties everywhere :hihi

Ne znam zapravo šta uopće predstavljaju ovi tipovi na naslovnicama jer radnju nosi samo jedan anđeo koji je bio neki turbo tajni specijalni agent/plaćeni ubojica u službi američke vlade. Dobro, ima i neka dva sidekicka koji su isto pali anđeli, ali jedan je valjda Indijanac tj. native American :slinavac a druđi je ispirsani kozojeb, dakle nitko ne izgleda ko ovaj slinavi s naslovnice - Bogu hvala :beg

Uglavnom, oni se kao s vragom natječu tko će od sedam odabranih duša spasit više i time odnijet konačnu pobjedu u borbi dobra i zla. I svaka odabrana duša je zasad bila muška, a vrag je turbo utegnuti pičon koji izgleda ko Megan Fox i stalno oće seksat našeg glavnog junaka :ro :ro

Super mi je i gradacija tih jadnika koje spašavaju... prvi je biznismen kojeg je na stranputicu odvela pohlepa za materijalnim dobrima i koji se zaljubi u neku kurvu u goth klubu. Drugi je isto agent/vojnik koji je ubijao ljude, koji jest ubojica, ali ajde, nije iskvaren, to je taki poso.
Treći je sin serijskog ubojice s velikim potencijalom da i sam izfjersa trideset ljudi just for shit and giggles. Taj je isto kao normalan, osim što nikad ne znaš kad će krenit u killing spree. I četvrti je car nad carevima: impotentni sociopat koji se doslovce vratio iz pakla :kr

Ja ne znam ko ovo ne bi čitao sve i da ima pametnijeg posla...

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 28 lis 2015 10:26 
Vrh  
1.
Kuća abecede- Jussi Adler-Olsen -prezanimljiva knjiga. Pročita se u jednom dahu :thumbup

Godine 1941. dvojica engleskih pilota, James i Bryan, inače prijatelji od djetinjstva, oboreni su nad Njemačkom. Svjesni da će biti strijeljani kao špijuni ako padnu u ruke Nijemaca, uspiju uskočiti na bolnički vlak namijenjen visokorangiranim pripadnicima SS-odreda koji su izgubili razum zbog surovih doživljaja na istočnome bojištu. James i Bryan izbace dvojicu umirućih pacijenata s vlaka i zauzmu njihove postelje u nadi da će kasnije dobiti priliku za bijeg.

Dvojica pilota RAF-a tako završe u Kući abecede, bolnici za mentalno oboljele koja se nalazi u samom srcu Njemačke, daleko iza ratnih linija, u Freiburgu. Njihov je jedini spas glumiti da su i sami ludi. No, koliko dugo mogu izdržati terapije elektrošokovima
, konzumiranje tableta za smirenje, fizičko maltretiranje bolničkog osoblja i sigurnosnih službenika SS-a u neprestanom lovu na simulante, a da i sami ne izgube razum? I jesu li James i Bryan jedini koji se pretvaraju?

http://bestseller.jutarnji.hr/kuca-abecede/

...

2.
svakako preporučam svim roditeljima, onima koji to nisu, a budu, onima koji to nisu i ne planiraju, ali su članovi našeg (uglavnom neupućenog, i često punog predrasuda) društva knjigu koju je napisala žena koja je posvojila curicu s jednim oblikom autizma. razlika njemačke u odnosu na balkan, "nerazlika" u ljudskim glavama, bile glave njemačke ili bosanske...enivej, poučna, simpatična knjiga naslova "Moja kišna djevojčica".

http://profilknjigaizdanja.blogspot.hr/ ... jcica.html

baba

Post Postano: 28 lis 2015 19:26 
Vrh  
Ja počinjem sutra:

slika

Citat:
Kraj je srpnja 1914.
U hotelu ni na nebu ni na zemlji sastaju se diplomati, političari, okrunjene glave, pjesnici, vizionari i Špijuni na posljednjem razgovoru o tome može li se izbjeći Veliki rat.

Trenutno preko polovine:

slika

Sjajno je. Napišem više kad finem s čitanjem...

baba

Post Postano: 28 lis 2015 19:30 
Vrh  
E da, i ovo sam počela čitat...
slika

baba

Post Postano: 14 stu 2015 13:59 
Vrh  
Pročitala Hotel u oblacima 1914... jako mi je dobar, više je kao neki kratki presjek životnih biografija ključnih ličnosti tog vremena (... AG Matoš, Stephen Zweig, francuska carica Eugenie, Marija Vetsera i Rudolf, Alistair Crowley, Jung, itd, itd... Vukovićka odlično piše :srce

Luminari isto gotovi, super je knjiga, pravo napeta, samo mi neke stvari nisu do kraja razjašnjenje, ali ajde... tako je zavijeno napisano da se previše ni ne zamaram. Po ovom bi lako mogli i film radit ili seriju, pa ću čekat prije nego što još jednom pročitam :kok:

ovo je na redu:

slika

br. 3
slika

:mary

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 29 stu 2015 14:26 
Vrh  
slika

:kr

Odlično štivo. :like

Domoljub
Domoljub

Post Postano: 03 pro 2015 08:48 
Vrh  
Danci i stranci...kažu da je knjiga ko bog.
to ću ovih dana pročitati, samo kad je kupim, navodno je sad po kioscima za nekih tridesetak kuna.

https://webknjizara.hr/hr/about-joomla? ... uct_id=258

Post Postano: 03 pro 2015 09:14 
Vrh  
Bračni zaplet – Jeffrey Eugenides

http://citajknjigu.com/bracni-zaplet-jeffrey-eugenides/

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 186 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.