• Pogledaj temu - Titoista Vucic - sta reci o njemu...
Sada je: 16 kol 2018 02:09.
Početna » Politika i društvo » Off Topic

Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica
Traži:
Poruka

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 17 ožu 2018 03:31 
Vrh  
Aleksa je napisao/la:

Tvoje je opet iz celog upisa: "Dalje kaže drug Marx:";eto, i boldovanje ću ti uračunati u trud. :bgg
Suština je da ti ne znaš izvesti opšte zaključke iz izvora (a to su njihove knjige) ideologije, u kojima bi se videlo tvoje razumevanje same ideologije. A ni citati, iako proizvoljno izabrani tako da potkrepe tvoje tvrdnje, zapravo ih ne potvrđuju, i nisu relevantni za temu.

Suština je da ti ne znaš koja je razlika između marksizma i lenjinizma.

Pošto vidim da ti čitanje i interpretiranje ne ide najbolje, da probamo s video formom. :laughy Dakle ovdje Chomsky objašnjava koja je razlika između marksizma i lenjinizma, i navodi istu stvar koju sam ti ja naveo, koncept vangardizma.

Ali možda je Chomsky kao i ja glupan koji ne razumije šta je pročitao. :laughy Ili možda Aleksa nema pojma o čemu priča i k tome je još i bezobrazno govedo. :bido

Post Postano: 17 ožu 2018 19:26 
Vrh  
Mogu da razumem tvoje oduševljenje nekim citatom, nekim partikularitetom u okviru marksističke filozofije, ali svejedno, partikularitetima ili proizvoljnim citatima se ne objašnjava suština. Običnu fikciju kad čitaš, pa ti neko zatraži da objasniš temu i ideju, ti nećeš tada izrecitovati celu kniigu napamet, ili izrecitovati jedan pasus iz nje. Niti ćeš opisom jednog karatkera-lika (to, budući da zahteva apstrahovanje, ali je i dalje partikularitet, malo apstraktniji, uporedivo je sa tim vangardizma-konceptom) objasiti šta je poruka romana. Pogotovo to ne može sa kompleksnim filozofijama, jer se tu ne radi o jednoj knjizi nego o tomovima literature.
Mi nismo ni raspravljali o razlici između lenjinizma i marksizma nego o ulozi koju komunistima daje markzizam ili koju mu daju klasici marksizma. Ubacivanje priče o toj razlici, shvatiću kao sabotiranje teme.

Ali, na stranu sve to. Imam nešto važnije da ti ispričam. Brat bratu, ja desetak i više godina piskaram po forumima, mada kad sabereš sve moje upise sa svih foruma, manje ih je nego tvojih samo na ovom forumu. Sve to vreme poznajem (ne lično) forumaša sa nickom Inkvizitor. Svi ga znamo, ima nezgodnu narav, i može svašta sagovorniku da kaže, bilo u šali, bilo u zbilji. Pa tako, mnogi od nas, uključujući i njega samog, može ti potvrditi da je i mene umeo da nagrdi rečima, iz raznih razloga, najčešće zato što ja mislim jedno a on drugo. Ja njemu međutim nikada nisam rekao "Ne znaš ti to"; "Nemaš pojma" kamoli "Lupetaš, Inkvi". Dakle te stvari koje su uobičajene u forumskim raspravama toliko da se skoro i ne smatraju uvredljivim, ja mu nikada nisam hteo izgovoriti, bez obzira na to šta on izgovara meni. A kamoli da ga svesno uvredim ili da mu se zbog moje uvređenosti svetim nekim rečima. Zašto je to tako? Zato što je Inkvizitor stariji od mene (ali razlika u godinama između njega i mene manja je nego razlika u godinama između tebe i mene), zato što je ratovao i sl. On je ratovao na strani koju ja ne volim, ali svejedno, ja nisam, nemam to iskustvo koje je veliko, i prema čoveku koji ga je prošao, moraš imati neko poštovanje. Moraš znati svoje mesto, da bi i ti zavredio poštovanje. Ako ne znaš svoje mesto, nego se gradiš jednakim sa onim sa kojim nisi jednak, makar i po godinama, ne možeš zavrediti poštovanje. Onda si ono što se u narodu zove star-mali. Da on npr. nema ratno iskustvo, samo to što je stariji znači da ipak zna nešto više od mene. Ne mora to da bude knjiško znanje, ali razvio je svakako neke senzibiltete koje ja oš nemam. To svako mora da zna, jer uporedi sebe sada i pre deset godina, pa ćeš videti da su ti se neki horizonti vremenom otvorili, pa tako i onaj ko ima više godina od mene, svakako i vidi nešto što ja još ne vidim. I to zavređuje poštovanje.
Ako ja ove suštinski bitne stvari ne bih razumevao, smatrao bih sebe duševno sakatim. A razumevanje ovakvog poretka među ljudima, ovakvog odnosa, podrazumeva prepoznavanje sopstvenog mesta, pri čemu nekome priliči da tebi nešto kaže, da se s tobom našali, makar i na neslan način, a tebi s druge strane ne priliči da mu uzvraćaš istom merom. Pogotovo da mu uzvraćaš duplom merom, tj. rečima "bezobrazno govedo" i sl.
Skoro da nemam dilemu da ćeš ti poleteti da ponovo odbrusiš, poentiraš, poklopiš, uvrediš... umesto da razmisliš malo o ovome što ti govorim. Vidiš svoju pobedu u tome što će tvoja reč biti poslednja, prepuštam ti to, ali bih voleo da izanaliziraš da li je baš u tome nečija snaga ili se jakima smatraju oni koji se uspešno samosavlađuju i samokontrolišu. Svako dobro.

Enfant terrible
Enfant terrible

Post Postano: 18 ožu 2018 04:19 
Vrh  
Ja bi smatrao duševno sakatim svakog tko nije u stanju pojmiti da ako želiš da se drugi prema tebi ophode s poštovanjem, nužno je da se i ti tako ophodiš prema njima. Ali to sam samo ja. :dunno Možda neki drugi ovdje imaju poglede koji su sličniji tvojima i ti si svakako slobodan da komuniciraš s njima, a ne sa mnom ako ti je to draže i ugodnije.

S kime se ti smatraš ili ne smatraš jednakim i šta smatraš da ti je dozvoljeno u komunikaciji nije moj ni bilo čiji problem, nego samo tvoj. :bido Uopće me ne zanima koliko imaš godina, 20 ili 35 ili 55, nisi mi ni otac ni profesor. Jedina stvar koja me ovdje zanima je šta imaš za reć, ti i bilo koji drugi forumaš ili forumašica. Imao dva posta iza sebe ili dvadeset hiljada.

A ovo šta (opet) imaš za reć je klasično mrsomuđenje, spin i glumljenje Engleza kad te se suoči s tvrdim faktima. Čitava akademska zajednica koja se bavi ovime tumači karakter Partije kod Marxa na jedan način, ti ga tumačiš na drugi. Jebiga, ali nisi u pravu, i šta da ti ja radim, nego da se pozovem na one koji su autoriteti u tumačenju Marxa. Sigurno nisam takav egoist da pretpostavim kako sam popio svu pamet svijeta i baš ja najbolje od svih razumijem Marxa, pa da zahtjevam da se moja interpretacija prihvati kao sveto pismo samo na temelju moje riječi i ničeg drugog.

https://www.marxists.org/history/etol/w ... y/ch01.htm

Sportski pozdrav.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.