Sada je: 23 sij 2018 04:49.
Početna » Service služba » Kritike i pr(ij)edlozi

Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Post Postano: 15 stu 2011 22:51 
Vrh  
l(ij)epo je napisano "pr(ij)edlozi".
Bilo da se odnosi na teritoriju pod protektoratom UN ili na srpsku pokrajinu naziv ovog geografskog pojma u nominativu na srpskom, hrvatskom, bosanskom, hercegovackom, crnogorskom i vojvodjanskom jeziku glasi KOSOVO. Nadalje na makedonskom, bugarskom, turskom i grckom takdje se kaze KOSOVO.
Jedini jezik u regionu koji koristi izraz "kosova" u nominativu je albanski. ...Na kom je jeziku ovaj forum ?

Post Postano: 16 stu 2011 02:04 
Vrh  
Glavni "službeni" jezici ovog foruma su bosanski, hrvatski i srpski. Glavni, pošto se ponajviše koriste. Osim njih, jednakopravni su i svi ostali balkanski jezici: slovenski, makedonski, albanski, romski, bugarski itd.
Podforumu je nadodan naziv Kosova zbog većinskog albanskog stanovništva u toj državi/teritoriju.

Nebeski Srbin

Post Postano: 16 stu 2011 11:30 
Vrh  
S obzirom da trenutno imamo 0 (NULA) Albanaca, a i u perspektivi takodje tesko da ce koji svratiti posto se oni vise loze na forume Velike Albanije, onda je pitanje sasvim opravdano :kava

.

Post Postano: 16 stu 2011 14:15 
Vrh  
Δεδομένου ότι οι άνθρωποι πλειοψηφία στα Βαλκάνια, ελληνική, τότε προτείνω ότι η μελλοντική χρήση αλφάβητο και την ελληνική γλώσσα και μόνο ένα πολύ μειονοτικών γλωσσών της Βαλκανικής χερσονήσουs .
ako zatreba prevod koristiti google translate

Deputy

Post Postano: 16 stu 2011 14:18 
Vrh  
Šah - mat.

Post Postano: 16 stu 2011 17:14 
Vrh  
Zasto onda niste napisali Srbija na srpskom (Србија), Makedonija na makedonskom (Македонија). Zasto samo Albanci imaju privilegiju da teritorija koju većinski nastanjuju bude napisana na njihovom jeziku? ups! ja rekao "Albanci" možda je trebalo reći: "shqiptarët"?

Post Postano: 16 stu 2011 17:28 
Vrh  
drsasa je napisao/la:
Zasto onda niste napisali Srbija na srpskom (Србија), Makedonija na makedonskom (Македонија). Zasto samo Albanci imaju privilegiju da teritorija koju većinski nastanjuju bude napisana na njihovom jeziku? ups! ja rekao "Albanci" možda je trebalo reći: "shqiptarët"?

Sa protekom vremena, ukoliko bude relevantnih zahtjeva, dodat ćemo i ćirilično spelovanje. Nije problem.
Veći je problem sitničarenje i implicitna netrpeljivost kontra Shqiptarëta, a preko leđa foruma. :smje

Post Postano: 16 stu 2011 23:51 
Vrh  
Doktor Kubura je napisao/la:
Sa protekom vremena, ukoliko bude relevantnih zahtjeva, dodat ćemo i ćirilično spelovanje. Nije problem.
Veći je problem sitničarenje i implicitna netrpeljivost kontra Shqiptarëta, a preko leđa foruma. :smje

Ma neeeeee latinica je ok.
Ok su i Albanci.
Problem je pravopis.
Ne lomi se ovde albanski jezik, nego jezik(ci) kojim se sporazumevamo na ovom forumu, ma kako se on zvao. Isto tako bi mi smetalo i da bude napisano "Ελλάδα" umesto "Grčka" u sred tog jezika ili na primer Wien ili Budapest umesto Beč ili Budimpešta.

Post Postano: 17 stu 2011 03:18 
Vrh  
drsasa je napisao/la:
Ma neeeeee latinica je ok.
Ok su i Albanci.
Problem je pravopis.
Ne lomi se ovde albanski jezik, nego jezik(ci) kojim se sporazumevamo na ovom forumu, ma kako se on zvao. Isto tako bi mi smetalo i da bude napisano "Ελλάδα" umesto "Grčka" u sred tog jezika ili na primer Wien ili Budapest umesto Beč ili Budimpešta.

Sve OK. Baš zbog tih jezičnih peripetija ne treba tome pridavati toliko pažnju. Npr. software foruma je na engleskom i hrvatskom dok, recimo, srpski ne postoji. Ima još i bosanski, ali je besmisleno još i njega dodavati, tj. takvim stvarima pridavati pažnju. Ali, opet, kažem... sve se može ukoliko bude relevantnih zahtjeva, točnije... svrsishodnih.
Dakle, nemamo strogo definirane jezične odredice, već puštamo da forum diše i živi. Baš poput jezika samog.

Post Postano: 17 stu 2011 22:08 
Vrh  
Citat:
Ali, opet, kažem... sve se može ukoliko bude relevantnih zahtjeva, točnije... svrsishodnih
.
Pa, Zasto da ne. Pomozite ljudi koji mislite kao i ja .
Vratite Kosovu...... bar ime
:srce

Post Postano: 18 stu 2011 00:21 
Vrh  
Citat:
Dakle, nemamo strogo definirane jezične odredice, već puštamo da forum diše i živi. Baš poput jezika samog.

Pomozite da reč KOSOVO diše .... bar kao reč
:srce

Post Postano: 15 svi 2014 23:33 
Vrh  
Urednik je napisao/la:
Glavni "službeni" jezici ovog foruma su bosanski, hrvatski i srpski. Glavni, pošto se ponajviše koriste. Osim njih, jednakopravni su i svi ostali balkanski jezici: slovenski, makedonski, albanski, romski, bugarski itd.
Podforumu je nadodan naziv Kosova zbog većinskog albanskog stanovništva u toj državi/teritoriju.

Šta podrazumevate pod "službeni" jezik ovog foruma? Kako mogu diskutovati sa nekim ko piše stranim jezikom? Ono što ste naveli u prvoj rečinici a odnosi se na "službene" jezike ovog foruma jeste sasvim dovoljno. Za ostale pobrojane jezike ne vidim smisla da se koriste na forumu. Ko želi pisati maternjim a da nije ni jedan od pobrojanih "službenih" , neka izvoli na forum gde se koristi njegov jezik.

Ovo je opšte pravilo koje se podrazumeva, a vi radite kako hoćete.

P.S. Neko je spomenuo vojvođanski jezik pa ga pitam, gde piše da takav postoji? Treba razlikovati jezik od dijalekta.
Zvaničn pismo u Srbiji je ćirilično ali se u neobaveznoj korenspondenciji koristi i latinica.

Post Postano: 16 svi 2014 14:12 
Vrh  
Koliko ja znam Vojvođanski jezik je onaj jezik u kojem se sve preko svake mjere rasteže, ono kao da sereš, pogodija :dunno

Post Postano: 16 svi 2014 14:24 
Vrh  
Ako bismo se vodili tvojim kriterijumima onda bi svaka država imala onoliko jezika koliko je dijalekata. Samo je jedan zvanični standardni jezik, ostalo su dijalekti i narečja.

U Srbiji, u pirotskom kraju teško da će npr. Vojvođani da razumeju njihov govor (dijalekt).

Post Postano: 16 svi 2014 14:27 
Vrh  
Monika je napisao/la:

Šta podrazumevate pod "službeni" jezik ovog foruma? Kako mogu diskutovati sa nekim ko piše stranim jezikom? Ono što ste naveli u prvoj rečinici a odnosi se na "službene" jezike ovog foruma jeste sasvim dovoljno. Za ostale pobrojane jezike ne vidim smisla da se koriste na forumu. Ko želi pisati maternjim a da nije ni jedan od pobrojanih "službenih" , neka izvoli na forum gde se koristi njegov jezik.

Ne mogu reći da sam razumio ovu opasku. :dunno

Gore piše GLAVNI iliti pretežiti službeni, što ne znači i jedini službeni.
To što ti ne možeš diskutirati sa nekim koji piše svojim jezikom je isključivo tvoj problem.
Ne pada nam pamet zbog toga uvoditi diskriminaciju i slati ljude na druge forume.

Dakle, svi jezici Balkana su službeni a ostali pak neslužbeni, ali jednako dobrodošli.

Post Postano: 16 svi 2014 14:32 
Vrh  
Monika je napisao/la:
Ako bismo se vodili tvojim kriterijumima onda bi svaka država imala onoliko jezika koliko je dijalekata. Samo je jedan zvanični standardni jezik, ostalo su dijalekti i narečja.

U Srbiji, u pirotskom kraju teško da će npr. Vojvođani da razumeju njihov govor (dijalekt).

OK, u pravu si ali reci jel ga ono rastežete malo :hi:

Post Postano: 16 svi 2014 14:34 
Vrh  
ja sam na slobodnome ima albanskog klona koji je baš pisa na albanskom :bgg

a bija je tamo i onaj One, koji lik :bgg

Post Postano: 16 svi 2014 14:36 
Vrh  
@Doktor Kubura

Da pojednostavim, pitala sam šta podrazumeva "službeni" jezik ovog foruma?

Ako je ovo što pišete onda je to u redu:

Citat:
Gore piše GLAVNI iliti pretežiti službeni, što ne znači i jedini službeni.

Ako to nije odgovor onda vas pitam, kako ću voditi prepisku npr. sa Slovencem ako ne znam slovenački jezik.

Moguće da je samo nesporazum i nema potrebe da se srdite na mene.

Post Postano: 16 svi 2014 14:39 
Vrh  
Vukasin je napisao/la:

OK, u pravu si ali reci jel ga ono rastežete malo :hi:

Rastežu ali ih razumem iako mi je bliskiji vaš dijalekt.
Koristim standardni srpski jezik, po potrebi ostale koje poznajem.

Post Postano: 16 svi 2014 14:40 
Vrh  
Službeni jezik ovog foruma je službeni jezik pokojne države pa je onda ovo jugoslavenski forum :dunno

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.