Sada je: 22 srp 2018 11:42.
Početna » Politika i društvo » Znanost i tehnologija

Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica
Traži:
Poruka

Deputy

Post Postano: 26 srp 2012 08:32 
Vrh  
Za 11 dana je planirano sletanje misije " Curiosity" na Mars. :a
Tačnije 06.08.2012.

Američka svemirska agencija NASA objavila je video snimak nazvan “Sedam minuta terora”, kompjutersku animaciju sletanja rovera “Kjuriositi” na Mars, zakazanog za 6. avgust.

slika

Rover “Kjuriositi” otprilike je velik kao terensko vozilo, a težak je tonu. Trebala je čitava decenija da se napravi i koštao je oko 2,5 milijarde dolara. Originalno nazvan Marsova naučna laboratorija, nadimak “Kjuriositi” (radoznalost) nadenuo mu je jedan učenik, pobednik takmičenja koje je organizovala NASA.

slika

Zbog svoje veličine, “Kjuriositi” ne može samo tako da odleti do Marsa i zaustavi se. Zaštitni vazdušni jastuci, korišćenji kod sletanja prethodnih rovera, ne mogu se napraviti dovoljno čvrstima, pa će “Kjuriositi” ući u atmosferu crvene planete “oklopljen” štitom protiv vreline. Potom će izbaciti padobran, ispaliti retro-rakete, onda će se spustiti uz pomoć kablova sa mesta sletanja i, konačno, ako sve to preživi, poslati signal da je bezbedno sleteo. Sve to treba da se obavi automatski.

Nije sigurno da će rover sleteti bezbedno – oko 60 odsto svih misija na Mars je propalo.
- Sletanje na Mars je uvek rizično. Tu su stotine automatizovanih koraka koji se moraju pojaviti u određenom nizu. Ako samo jedan od njih odskoči, veoma je verovatno da će “Kjuriositi” pogoditi tlo jače nego što je planirano – kaže Dag Mekvistion, direktor NASA-inog Istraživačkog programa Mars.

Mars će 6. avgusta biti udaljen 240.000 kilometara od Zemlje, toliko daleko da će radio komandama sa naše planete, koje putuju brzinom svetlosti, trebati 14 minuta da dopru do njega.

Prva i najzvažnija stvar, ipak, je da robot sleti neoštećen. Inženjeri su napisali 500.000 redova kompjuterskog koda za kompjutere na robotu. Sve mora da teče u savršenom rasporedu, jer je dozvoljena margina greške – nula.

Ako sve prođe kako treba, “Kjuriositi” će sleteti na crvenu planetu 6. avgusta u 6.30 sati (GMT).

Deputy

Post Postano: 26 srp 2012 08:34 
Vrh  
slika

Naučnici su ispočetka planirali da nadgledaju uživo proces sletanja, putem instrumenata na Marsovom orbiteru “Odisej”, koji kruži oko crvene planete od 2001. To, međutim, možda neće biti moguće, zbog kvara uređaja za stabilizaciju na “Odiseju”, usled čega se pomera njegova orbita. Ukoliko se “Odisej” pojavi na mestu događaja prekasno, naučnici neće moći da ga prate preko monitora. To neće da utiče samo sletanje, ali će možda trebati nešto vremena da se ustanovi gde je rover sleteo, dok “Odisej” ne prođe iznad zone spuštanja i potvrdi da je “Kjuriositi” sleteo neoštećen.

Deputy

Post Postano: 26 srp 2012 08:39 
Vrh  
Rover “Oportjuniti” i dalje funkcioniše, nakon osam godina boravka na Marsu. “Oportjuniti” je otkrio geološke dokaze koji pokazuju da je Mars nekada bio topla i vlažna planeta, sa basenima slane vode koji su presušili eonima unazad. NASA želi da proširi ova istraživanja, zbog čega i šalje veći i opremljeniji rover “Kjuriositi”.

slika

Deputy

Post Postano: 26 srp 2012 08:43 
Vrh  
slika

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/index.html

Deputy

Post Postano: 26 srp 2012 08:56 
Vrh  
Navodno ćemo svi imati prilike da pratimo preko TV-a u realnom vremenu sve ono što “Kjuriositi” bude snimao na Marsu. :bgg

Deputy

Post Postano: 26 srp 2012 13:54 
Vrh  
NASA Mars Science Laboratory (Curiosity Rover) Mission Animation

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gwinFP8_qIM[/youtube]

Deputy

Post Postano: 30 srp 2012 22:08 
Vrh  
Pogodno mesto za sletanje na Mars
Nakon godina detaljnog istraživanja, naučnici smatraju da su pronašli pogodno mesto na Marsu gde bi sledeći rover mogao da sleti.
Naučnici su pregledali hiljade fotografija i suzili izbor na četiri pogodna mesta gde bi sledeći rover NASA mogao da sleti. Najverovatnije mesto je Gejlov krater na slici ispod.

http://www.vestinet.rs/wp-content/uploa ... etanje.jpg

Deputy

Post Postano: 06 kol 2012 11:45 
Vrh  
"Kjuriositi" sleteo na Mars

Letelica s vozilom "Kjuriositi" koje će ispitivati Mars uspešno je sletela na površinu "crvene planete" u jednoj od najambicioznijih svemirskih misija svih vremena.

Rover je preživeo sedam minuta užasa, kako su veoma komplikovan manevar sletanja nazivali naučnici, zatim je poslao tekstualnu poruku u sedište svemirske agencije u kojoj je pisalo "Uspeo sam! Sigurno sam sleteo na površinu Marsa", da bi ubrzo NASA dobila i prve dve fotografije sa površine.

Vozilo opremeljeno laboratorijom, rover "Kjurioziti" ima zadatak da prouči Marsovu okolinu kako bi se utvrdilo da li je na njoj nekada bilo života.

Misija "Kjuriozitija", u prevodu "radoznalost", košta 2,5 milijarde dolara, a sonda je do sada najsofisticiranija koja je pošla put Marsa. Ona nosi visokorazvijenu opremu za analizu stena i zemljišta Marsa.

Sonda ima 900 kilograma i veličine je malog automobila.

Prve fotke iz kojih se jasno ništa ne vidi. :grin2
slika

slika

Deputy

Post Postano: 06 kol 2012 11:47 
Vrh  
:lach :lach :lach

:žaki

viewtopic.php?p=176626#p176626

Deputy

Post Postano: 06 kol 2012 11:51 
Vrh  
Letelica s vozilom "Kjuriositi" koje će ispitivati Mars uspešno je sletela na površinu "Crvene planete" u jednoj od najambicioznijih svemirskih misija svih vremena. Ubrzo su stigle i prve fotografije.

Rover je posle puta dugog 560 miliona kilometara preživeo i "sedam minuta užasa", kako su veoma komplikovan manevar sletanja nazivali naučnici, zatim je poslao tekstualnu poruku u sedište svemirske agencije u kojoj je pisalo:

"Uspeo sam! Bezbedno sam sleteo na površinu Marsa. Krateru Gejl, u tebi sam!".

- Danas su točkovi Kjuriositija počeli da utabavaju stazu za ljudske korake na Marsu - rekao je Čarls Bolden, prvi čovek NASA.

Rover, koji je na specijalnoj letelici poleteo sa Zemlje u novembru prošle godine, ubrzo je poslao u sedište NASA i prve fotografije sa površine. Na jednoj se vidi senka koju "Kjuriositi" baca na površinu Marsa, dok se na drugoj vidi jedan od šest točkova rovera.

"Kjuriositi" je inače fotografije postavio i na "svom" Tviter nalogu - @MarsCuriosity.

Uspešno sletanje je u centru američke svemirske agencije izazvalo je erupciju oduševljenja, a milioni ljudi širom sveta su preko interneta pratili prenos istorijskog događaja.

- Ne mogu da verujem. Ovo je neverovatno - izjavio je Alen Čen, zamenik vođe tima za spuštanje "Kjuriositija" kada su na Zemlju stigle prve slike stenovitog terena..

Šampionka
Šampionka

Post Postano: 09 kol 2012 09:07 
Vrh  
Slideshow slika:

http://news.yahoo.com/photos/nasa-s-new ... slideshow/

Nebeski Srbin

Post Postano: 11 kol 2012 08:20 
Vrh  
Obratiti paznju na sliku broj 89. u galeriji slika povezanih sa Curiosity misijom na Marsu :kava

Radi se dakle o zvanicnom NASSA sajtu! :kava Tako da sam ontopic :gent

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/m ... vents.html

Kao lafo slucajno uzeli bas tu sliku piramide i svevideceg oka sa americkog dolara da bi kao lafo demonstrirali preciznost kamere i tehnike koja snima na Marsu... :floet

A opsirnije o tom detalju na mojoj temici da ne bi isao dalje u offtopic na ovoj takodje dobroj temici :gent

.

Deputy

Post Postano: 11 kol 2012 10:20 
Vrh  
P.F.C. je napisao/la:
Obratti paznju na sliku broj 89. u galeriji slika povezanih sa Curiosity misijom na Marsu :kava

Radi se dakle o zvanicnom NASSA sajtu! :kava Tako da sam ontopic :gent

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/m ... vents.html

Kao lafo slucajno uzeli bas tu sliku piramide i svevideceg oka sa americkog dolara da bi kao lafo demonstrirali preciznost kamere i tehnike koja snima na Marsu... :floet

A opsirnije o tom detalju na mojoj temici da ne bi isao dalje u offtopic na ovoj takodje dobroj temici :gent

.

Ma opusti se čoveče, nije toliko bitno da je ontopic, mada ne moraš od svake teme da praviš svoju temicu. :cer

Čudno je da neke druge stvari nisi uspeo da uočiš od tolikih simbola i brojki, a to je da Ameri ne šalju misije na Mars radi napretka i dobrobiti celog čovečanstva, već radi sticanja prednosti nad ostalim narodima. Iz nekog razloga su uklonili fotos sa sajta koji je sniman iz satelita koji kruži oko Marsa, a na kome se može videti raspored rudnih bogatstava na samoj planeti. Ceo Mars je zapravo jedan veliki površinski kop aluminijuma, cinka, bakra i mnogo onih sirovina koje lagano nestaju sa naše planete. Možda ima i zlata. :a
Gde ima bakra ima i i zlata. :hihi

Šampionka
Šampionka

Post Postano: 14 kol 2012 13:15 
Vrh  
Nije s ove misije, al je najveća i najjasnija fotka PIA10214 koju sam našla. Inače, u donjem lijevom kutu se nalazi nešto - stijena? humanoidnog oblika. Ova fotografija je podigla jako jako puno prašine :smje pa nek mi bude tu da ju mogu bolje proučiti kad nađem više vremena:

http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA10214.jpg

Post Postano: 14 kol 2012 13:18 
Vrh  
zlatna ribica je napisao/la:
Nije s ove misije, al je najveća i najjasnija fotka PIA10214 koju sam našla. Inače, u donjem lijevom kutu se nalazi nešto - stijena? humanoidnog oblika. Ova fotografija je podigla jako jako puno prašine :smje pa nek mi bude tu da ju mogu bolje proučiti kad nađem više vremena:

http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA10214.jpg

Stijena humanoidnog oblika? ::kaj

Šampionka
Šampionka

Post Postano: 14 kol 2012 13:29 
Vrh  
Doktor Kubura je napisao/la:

Stijena humanoidnog oblika? ::kaj

Pa da, šta ne vidiš? :smje Zumiraš na najveće moguće, odskrolaš skroz lijevo, pa skroz dolje, pa malo gore. Ta slika je baš velika, 12756x3487 piksela :bgg

Evo ovak izgleda, da ti pomognem:

http://www.bibliotecapleyades.net/image ... e38_02.jpg

Post Postano: 14 kol 2012 13:35 
Vrh  

Pa da, šta ne vidiš? :smje Zumiraš na najveće moguće, odskrolaš skroz lijevo, pa skroz dolje, pa malo gore. Ta slika je baš velika, 12756x3487 piksela :bgg

Evo ovak izgleda, da ti pomognem:

http://www.bibliotecapleyades.net/image ... e38_02.jpg

Sad vidim... ženu koja ide na bunar po vodu. :cer
Ma, kamen obični.

Šampionka
Šampionka

Post Postano: 14 kol 2012 13:38 
Vrh  

Sad vidim... ženu koja ide na bunar po vodu. :cer
Ma, kamen obični.

A najvjerojatnije, al ne misle svi tak :bgg

Super mi je ta fotka, tak se dobro vidi krajolik.

Post Postano: 14 kol 2012 13:42 
Vrh  

A najvjerojatnije, al ne misle svi tak :bgg

Super mi je ta fotka, tak se dobro vidi krajolik.

Ma joooj... i meni se svidža. Ja bi takve fotke sa svih planeta i mjeseca našeg sunčevog sistema. Pa i onih daljih. :a

Šampionka
Šampionka

Post Postano: 14 kol 2012 13:43 
Vrh  

Ma joooj... i meni se svidža. Ja bi takve fotke sa svih planeta i mjeseca našeg sunčevog sistema. Pa i onih daljih. :a

I ja :cer

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.