Sada je: 16 srp 2018 17:28.
Početna » Politika » Bosna i Hercegovina

Započni novu temu Odgovori  [ 185 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor/ica
Traži:
Poruka

Post Postano: 01 tra 2014 13:26 
Vrh  
Citat:

Sjećanja na krvavi Bajram aprila 1992. u Bijeljini

Na Bajram, aprila 1992. godine, jedinice Željka Ražnatovića Arkana ušle su u Bijeljinu, nakon čega je počeo masakr nad nedužnim nesrpskim stanovništvom. Iako bijeljinske vlasti navode da je u prva četiri dana aprila 1992. ubijeno 45 Bošnjaka, ta brojka je mnogo veća. Bio je to krvavi Bajram.

"U Bijeljini se tih dana desila generalna proba rata i agresije na BiH. Na poziv lokalnog rukovodstva, koje je bilo u rukama SDS-a, u ovaj grad su stigle Arkanove ubice u napravile masakr civila. Drugog aprila bijeljinska mrtvačnica je bila prepuna leševa sa oznakama 77 ili 98", kaže na početku razgovora za Klix.ba Emir Musli, novinar i svjedok maskra u Bijeljini.

Bijele trake za Bošnjake

Kako kaže, mnogo je primjera u kojima su cijele porodice ubijene što se do danas zataškava i minimizira.

"Za zločine u Bijeljini niko nije osuđen, ali to ne znači da ih nije bilo. U Bijeljini i Janji je tokom rata stradalo najmanje 400 osoba", kaže Musli te dodaje da je srušeno 12 džamija.

Nekoliko mjeseci kasnije, u septembru 1992. godine, ubijeni su članovi bijeljinskih porodica Sarajlić, Malagić i Sejmenović.

"Čak ni ovaj slučaj nije procesuiran i on je na Tužilaštvu BiH. Bošnjaci su ovdje živjeli u getu, nosili bijele trake, kao u Prijedoru, meli ulice...", sjeća se Musli.

Kroz logor Batkovići nedaleko od Bijeljine koji je osnovan 1. aprila 1992. godine prošlo je nekoliko hiljada Bošnjaka. Mnogi nikada nisu izašli iz njega.

Jusuf Trbić, poznati publicista, dobro pamti kako ga je četnički vojvoda Mirko Blagojević, danas advokat, uhapsio i odveo u Krizni štab SDS-a. Tu je posljednji put vidio braću Belkić, Ibrahima (17) i Almira (16).

"Usput sam vidio mrtve ljude na ulicama, ispred kuće Redžepa Šabanovića. Bio sam prestravljen. Tamo u štabu, sve je bilo krvavo. Tada sam vidio šta rade, dovode ljude, premlaćuju. Koga god sam tamo vidio, nikad ga niko više nije vidio", sjeća se Trbić.

On je teško premlaćen i pukim slučajem ostao je živ. Dugo se krio kod komšija Srba, a potom uspijeva pobjeći u Njemačku. Danas živi u Bijeljini, a o zločinima u ovom gradu objavio je dvije knjige.

"Bijeljina je bila izabrana za generalnu probu iz jednostavnog razloga što tu nije bilo nikakve mogućnosti otpora, nikakve mogućnosti pobune. Bijeljina je u potpunom okruženju srpskih sela, na samoj granici sa Srbijom", kazao je Trbić.

Fotograf Ron Haviv pozvan je osobno od Arkana radi snimanja fotografija "oslobađanja Bijeljine", zapravo ubistava ljudi, među njima prizor srpskog vojnika netom prije nogom udara ranjenu bošnjačku ženu na tlu te čovjeka koji moli za život minutama prije nego su ga vojnici bacili sa četvrtog sprata kroz prozor zgrade. Kada je Haviv uspio pobjeći u inostranstvo i objaviti slike, Arkan je izdao nagradu za njegovu glavu. Te fotografije su obišle svijet i postale prvi dokaz užasnog genocida nad Bošnjacima, koji je započeo upravo tih dana.

Post Postano: 01 tra 2014 13:28 
Vrh  
Je li ovo napisano "bosanskim", "srpskim" ili hrvatskim jezikom?

Post Postano: 03 tra 2014 12:29 
Vrh  
Prekopirala sam ovaj tekst s drugog foruma.

Neki novi vjetrovi u RS-u i Srbiji??? :cer

Citat:
INTERVIEW : NOVE NADE, NOVE SNAGE - ADAM ŠUKALO, VUČIĆEV ČOVJEK U REPUBLICI SRPSKOJ

"Budući srbijanski premijer, moj prijatelj Aleksandar Vučić učiniće sve kako bi Bosna i Hercegovina krenula naprijed"

Jedina stranka u RS-u koja ima zvaničnu podršku Vučićevog SNS-a je Napredna Srpska, na čijem se čelu nalazi pravnik ADAM ŠUKALO; on za naš list govori kako je zadobio povjerenje lidera najveće srbijanske stranke, kako im je pomagao u predizbornoj kampanji i šta od Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića, s kojima je privatno blizak prijatelj, očekuje tokom predizborne kampanje u RS-u

Na političkoj sceni Republike Srpske postoji nekoliko stranaka koje imaju odrednicu "napredna", a koja im služi kako bi se identifikovali sa najpopularnijom strankom u Srbiji na čijem je čelu Aleksandar Vučić. Međutim, jedini legitimni predstavnik Vučićevih naprednjaka u RS-u je Adam Šukalo, predsjednik stranke Napredna Srpska. Rođen je u Bosanskoj Gradišci prije 35 godina, pravni fakultet završio je u Banjoj Luci. Osam godina bio je odbornik u Skupštini opštine Gradiška. Političku akademiju Vijeća Evrope završio je 2005. godine u Strasbourgu.

"Riječ je o novoj političkoj stranci koju smo osnovali prije osam mjeseci, a koja baštini političke ideje Srpske napredne stranke na čijem je čelu Aleksandar Vučić. U operativnom, političkom i programskom smislu djelujemo od 28. septembra prošle godine. S Vučićem imamo dobru saradnju još od 2009. godina koja je prerasla u čvrsto prijateljstvo. Naši počeci bili su zajednički, jer sam ja u maju 2010. godine izabran za predsjednika SNS-a za Republiku Srpsku. Prijatelj sam i sa predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem. Njih dvojica su bili moji gosti ovdje u Banjoj Luci. Inače, moja buduća supruga je radila je u Vučićevom kabinetu u informativnoj službi i zaista imamo veliki broj prijatelja u SNS-u, među njima su svakako Nebojša Stefanović, Nikola Selaković, Marko Đurić, Zorana Mihajlović. Oni su u Srbiji napravili velike rezultate, ali i mi imamo vjeru i energiju da u Republici Srpskoj mijenjamo stvari nabolje. Osnovali smo oko 40 opštinskih odbora širom RS-a. Naš stav je da nećemo širiti ovu političku ideju samo zbog toga što imamo naprednjački prefiks, već što vjerujemo da BiH ima snage da izađe iz ovog beznađa i kaljuge, krene čvrstim korakom naprijed i više se ne okreće u prošlost”, kaže na početku razgovora za naš list Adam Šukalo.

NAPREDNJACI, SVE VAM JE U ŠACI

Vaša stranka je u velikoj ekspanziji, svakodnevno obilazite i po nekoliko gradova u kojima osnivate odbore. Osnivačka skupština Napredne Srpske održana je prije dva mjeseca u Bijeljini, na kojoj je bilo preko hiljadu ljudi, a među njima i ugledni predstavnici Vučićevog SNS-a. Po čemu je program Napredne Srpske jedinstven u odnose na druge stranke na političkoj sceni BiH?

U BiH su 2006. godine zaustavljeni procesi evrointegracija jer domaće političke elite nisu htjele da uđu u proces pregovora oko implementacije poglavlja 23 i 24, vjerovatno zbog straha da bi i sami mogli biti procesuirani.

Mi svoj politički put gradimo ka budućnosti. Mi nismo stranka prošlosti i nismo stranka koja je bazirana na negaciji bilo kog pojedinca ili političke partije. Mislim da smo jedina istinska proevropska stranka u Bosni i Hercegovini koja teži da RS i BiH prate Srbiju na njenom putu u Evropsku uniju. Imamo dobru saradnju sa SNS-om u Srbiji, koja je ispunila svoju misiju u tom pravcu i mi želimo da BiH, ukoliko je moguće, sa Srbijom uđe istog dana u EU.

Kod Vas je primjetno odsustvo nacionalističke retorike koja je političkim strankama u RS-u donosila najveći broj glasova.

Nacionalizam je stvar prošlosti. Nažalost, on je danas posljednje oružje u rukama političara koji vode BiH i posljednje sredstvo u odbrani njihovih kriminalnih akltivnosti. Oni nacionalizmom mlate kao mačem samo da bi zaštitili svoje privatne interese. Mi moramo izaći iz tog beznađa. Bićemo stranka koja će zatvarati pukotine između FBiH i RS, i između naroda u BiH. Glavni politički put za nas je ekonomsko jačanje BiH. Ekonomski jaka RS i ekonomski jaka BiH je ono za šta se zalažemo. Želimo da uvedemo jedan potpuno novi način razmišljanja. Mislim da mi Srbi iz Republike Srpske trebamo biti nosioci evropskih integracija u BiH prvenstveno zbog toga što se godinama unazad iz RS-a širio defetizam kada je riječ o ulasku u Evropsku uniju.

Ovih dana obilazite gradove po RS-u, kakav je Vaš utisak, gdje je ekonomska situacija najteža i gdje po Vašoj procjeni građani najviše žele promjene?

Svugdje! Isti su problema svih građana BiH i oni su vezani za ovo opšte beznađe. Studenti u Sarajevu, Banjoj Luci, Bijeljini, Trebinju koji su završavaju fakultete nalaze se u istom problemu. Mi moramo omogućiti svakom malom čovjeku da se zaposli. Želimo primarno da vratimo povjerenje u život na ovim prostorima, a onda povjerenje u institucije.

Zvanično ste dobili podršku najjače stranke u Srbiji na čelu sa Aleksandrom Vučićem. Da li je program Vučićevog SNS-a i Napredne Srpske identičan?

Od početka smo imali podršku iz Srbije, ali sada je ta podrška i javna. Naš odnos sa SNS-om je dogovoren na bazi dvije partije potpuno iste političke opredijeljenosti. Aleksandar Vučić i SNS su počeli da mijenjaju sliku o Srbima u svijetu. Sada nas posmatraju kao narod koji je spreman da bude dio modernog svijeta. Ali to je tek početak.

Vučić i ja zajednički želimo da uradimo dobre stvari za prostor na kome živimo. Dobro se razumijemo i na istom smo političkom i programskom putu. Ono što radi Vučić u Srbiji, mi ćemo, ako Bog da, nakon izbora raditi u BiH. Razgovarao sam sa dosta ljudi iz RS-a i Federacije i mogu reći da su mnogi u njemu prepoznali istinskog lidera koji se zalaže i bori za one vrijednosti koje se priželjkuju na ovim prostorima. Vrijednosti po kojima će pravda i borba protiv kriminala i korupcije biti beskompromisna i neće biti ograničena na određena imena i ličnosti.

Vučićev SNS je na izborima u Srbiji ostvario izuzetno veliki uspjeh. Učešće u predizbornoj kampanji uzeli ste i Vi, na koji način ste pomagali SNS-u i kakvu pomoć Vi od njih očekujete u narednom periodu?

Poznato mi je koliko je Vučić predan svome poslu i možda zbog toga, za razliku od mnogih drugih, nisam iznenađen njegovim uspjehom. Što se tiče pomoći, ona će se uvijek bazirati na političkim iskustvima kako se vode predizborne kampanje. Riječ je o tradicionalnoj saradnji koje imaju narodnjačke stranke u Evropi. Uskoro ćemo naše odnose regulisati sporazumom o saradnji koji će trajno definisati te odnose i neće ugrožavati bilo koga u BiH, niti u Srbiji. Što se tiče naše pomoći SNS-u, mi smo svakoga koga poznajemo u RS-u sa dvojnim državljanstvom animirali da glasa u konzulatu u Banjoj Luci. Što se tiče njihove pomoći nama, oni su nama već dosta pomogli. Pokazali su nam kako da idemo korak po korak. Mi ovde u BiH radimo na isti način kao i Vučićev SNS.

U izbornoj noći, kada se slavio izborni rezultat, bili ste na proslavi u beogradskoj centrali SNS-a. Kamere su zabilježile da su Vas lideri naprednjaka dočekali dosta srdačno.

I mi smo gospodina Vučića dočekali srdačno u Bijeljini kada je gostovao na BN TV posljednjeg dana predizborne kampanje. Spontano su se ljudi okupili, popričali s njim, a onda je on nas pozvao da dođemo u nedjelju u Izborni štab SNS-a. Zajedno smo proslavili njihovu izborni uspjeh. Odnijeli smo mu jedan simboličan poklon iz Mrkonjić Grada. To je bila pljoska sa šljivovicom iz koje smo nazdravili. Pukotine između BiH i Srbije polako se zatvaraju i, koliko znam, Vučić će uskoro doći u zvaničnu posjetu Sarajevu. Javnosti je poznato da je on porijeklom iz BiH. Njegovi korijeni su iz sela Čipuljića kod Bugojna i on u sebi nosi potrebu i želju da Bosna i Hercegovina bude dio procesa evropskih integracija koji je zahvatio čitav region.

VUČIĆ ŽELI DRUGAČIJU BiH

Pretpostavljam da Vi s gospodinom Vučićem razgovarate i o političkoj situaciji u BiH. Možete li nam reći koje je njegove viđenje aktuelne političke situacije u našoj zemlji?

Ne bi bilo korektno da govorim u njegovo ime, ali znam da on ima potrebu da sa svoje strane učini sve da zajedničkim nastupom, u diplomatskom i ekonomskom smislu, doprinese da čitav ovaj prostor krene naprijed i dobije jednu potpuno drugačiju sliku. Takođe mu je želja da sve ono što je vezano za sukobe, rat, netrpeljivost među narodima ostane iza nas, a da jedinstveni nastup protiv kriminala i korupcije u čitavoj regiji bude slika koju ćemo poslati u svijet.

Stekla sam utisak da je Aleksandar Vučić Vaš politički uzor. Koji su to Vučićeve vrijednosti koje ćete slijediti?

Naravno da u Vučiću vidim politički uzor jer rezultati koje on postigao treba dugo godina graditi. Čini mi se da je on uzor čitavom regionu i rezultati koje je on postigao nisu bazirani samo na nekoj političkoj dosljednosti. Građani su na najbolji mogući način osjetili njegovu predanost borbi protiv kriminala. Vjerujući u liderstvo Vučića, mi smo se tom procesu i pridružili. Vidjećete da će Bograd biti dobra adresa za Sarajevo, ali i za ostale gradove zapadnog Balkana i uvjeren sam da ništa neće biti urađeno protiv interesa bilo koje zemlje ili bilo kog naroda s ovih prostora.

Svi koji su analizirali posljednju posjetu Milorada Dodika Aleksandru Vučiću smatraju da je ona protekla uz puno nervoze i da su odnosi među njima prilično napeti. Kakav je Vaš utisak?

Ja ne mogu da tvrdim ni jedno, ni drugo. Mislim da bi i Dodiku Vučić trebao da bude uzor. Dodik bi trebao da pogleda šta u borbi protiv korupcije radi Ljubljana, Zagreb, Beograd. Čitav region ide u pravcu čišćenja sive zone i loših međususjedskih odnosa. Ukoliko Dodik shvati te odnose, vjerovatno će u političkom smislu i opstati, u suprotnom, biće kažnjen na izborima. Naš stav je da nećemo jačati Naprednu Stranku kritikom vlasti ili opozicije, jer narod sam sve vidi. Mi ćemo samo da im nudimo nova rješenja.

Nesumnjivo je da će prema dosadašnjim najavama Vučić u RS-u podržati opoziciju na sljedećim izborima. Da li će se Napredna Srpska prikloniti nekom opozicionom bloku na oktobarskim izborima?

Mi smo još početkom godine definisali političku neutralnost u odnosu na dva postojeća bloka u RS-u, a to je pozicioni i opozicioni. Naš je stav da idemo s onim strankama koji vjeruju u novu političku vrijednost, novu budućnost, novu energiju i potpunu proevropsku orijentaciju.

Na prostorije Napredne Srpske u Novoj Varoši u posljednja dva mjeseca bilo je nekoliko napada. Posljednji je bio nakon gostovanja Vučića na BN TV, kada je pocijepan plakat na kojem je bila njegova fotografija i ispisani podrugljivi grafiti. Šta mislite ko stoji iza toga?

Mislim da mi kao progresivne snage smetamo svima koji su za status quo. Smetamo svima koji žele da jednom retrogradnom politikom zaustave da čitav ovaj prostor krene putem napretka. Bilo je nekoliko napada na naše prostorije u vrijeme izbora u Srbiji. Posljednji smo prijavili MUP RS-a kako bismo dali do znanja da imamo pravo da politički djelujemo kao i sve ostale stranke u RS-u.

PREVAZIĐENA RETORIKA SNSD-a

“Dodikove ideje o o otjepljenju RS-a nas ne zanimaju”

Kako gledate na retoriku predsjednika RS-a Milorada Dodika koji, svako malo, najavljuje referendum o otcjepljenju RS-a?

To nije naša retorika. Naša retorika je okrenuta budućnosti. Naš jezik je ekonomski, jer mi smatramo da je glavni zadatak svi političkih stranaka da da mijenjaju sliku o BiH. Smatramo da je retorika koja je vezana za prošlost prevaziđena i ne može donijeti ništa dobro Republici Srpskoj. Samo ekonomski jaka RS može imati svoj jak nacionalni identitet. Prema tome, takve teme nas ne zanimaju.

Post Postano: 03 tra 2014 23:10 
Vrh  
ti izgleda kad nemaš istinu
pokušavaš onom 1000x ponovljena LAŽ postaje istina
doktrina zapadnih obaveštajnih službi

Post Postano: 04 tra 2014 07:24 
Vrh  
švaler je napisao/la:
ti izgleda kad nemaš istinu
pokušavaš onom 1000x ponovljena LAŽ postaje istina
doktrina zapadnih obaveštajnih službi

Nisam ja ovaj Tekst pisala.. Izvor je opće poznat.

Uglavnom, kako li će se mozebitna pobjeda SDS-a odraziti na opstanak RS i na hrvatsko-bošnjačko pitanje u FBiH?
To je meni ovako nekako, pitanje za milion €..

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 185 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Forum(o)Bir:  

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.